.

Eylemlerle ilgili naçizane tespitler.
1.Bir kuşaktan değil bir Tür’den bahsediyoruz. Omurgalı bir tür. (Meraklısı bu Tür’ün özellikleri ve bu volkanın patlamaya doğru gidişi ile ilgili yıllar önce yazılmış iki yazıyı-Monitör Alacasında ve 21.Yüzyılın Proletaryası okuyabilir.)
2. Eylemleri yapanların önemli bir kısmı ilk intikamlarını öncelikle kendi anne-babalarından alıyor. Devleti yönetenlerin “Hadi çocuğum. Anladık. Dön evine artık.” tarzı pışpışlarına bu nedenle çok kulak asmazlar. Evlerine dönmezler. En fazla döner gibi yaparlar.
3.Üzerlerine en olmaması gereken şekilde gidildi. Yıllardır evdeki bilgisayarlarında toplu olarak savaş simülasyonları oynayan bir Tür’ü, üç otuz lira maaş verip polis üniformaları giydirip ellerine biber gazı tutuşturduğunuz gencecik halk çocuklarıyla bertaraf edemezsiniz.
4.Zekiler. Çok zekiler. Herşeyin 8-10 yaşlarından itibaren tamamen farkındaydılar. Umursamaz göründüler. Kayıt ettiler. İçin için alay ettiler.Hepimizi işlettiler.Şimdi de hepimizi güldürüyorlar. Zira yıllardır yaşadıkları duygusal acılara bir kalkan gibi kullandıkları can yoldaşları olan mizah şimdi en etkili saldırı silahları

5.Zeki olmalarından daha önemli bir özellikleri daha var. 31 Mayıs 2013 öncesi yıldızlarında pek rastlanmayan bir özellik bu; ahlak sahibiler. Mekanda bir duruşları var.Ve artık bu muazzam da bir gövde kazandı.
6. Bir sanal gerçeklikten gelerek bütün dünyanın-özellikle kendi bazı idollerinin de- alkışladığı bir toplumsal gerçeklik yarattılar.Ve daha önemlisi bunu sevdiler. Sevmeselerdi Tayyip Erdoğan “N’olur eylemlerinize devam edin.” diye bizzat gidip yalvarsa bile evlerine geri dönerlerdi. Ama sevdiler…
7.Acıya daha önceki kuşaklardan çok daha alışıklar.Çoğu parçalanmış ailelerden geliyor ve acının her türlüsüne bağışıklar. Dolayısıyla biber gazı sökmediği gibi tehdit, gözdağı, şantaj vb. eski yıldırma usulleri de onlara kolayca sökmez. Ölüme çok yakın yaşıyorlar zaten zihinsel olarak.
8. Ancak en az kendileri kadar zeki ve matrak birisine kaybedebilirler. Dolayısıyla direnişçileri alaşağı etmek isteyenler, mesela Cem Yılmaz’a başkanlık teklif etmeliler.
9.12 Eylül 1980’i sonlandıran bu Tür Türkiye’deki bütün sanatları da kökten değiştirecek. Artık sinemacılar ağır ağır açılan kapılar, susarak birbirlerine boş boş bakan insanlar içerikli filmler zor yaparlar.
10.Daha önceki egemen sınıflar sokak eylemleri yaparak iktidarı hedefleyenler için şöyle düşünürlerdi aşağı yukarı: “Kim ki bunlar? Benim şöförüm, hizmetçim, kapıcım mı beni devirecek? Tahsilsiz adamlar mı beni yönetecek?” Oysa şu anki eylemlerde yer alanların bazıları egemenlerin bizzat kendi çocukları olabileceği gibi sokaklardaki kahir ekseriyet pek çok egemeni her bakımdan sulu götürür susuz getirir.
11.Üretimden gelen bir güçleri yok. Fakat tüketimden gelen güçleri var.Ve bunu kullanmaya başladılar. Allah eski kafalı kapitalistlere kolaylık versin bundan sonra. Bu Tür’ün üzerine parlak zekalı reklamcılarınızla da artık yürüyemezsiniz. Zor.
12. Bundan sonra iktidarlar gittiklerindeki topyekün gidecek. Siyasetçi gider,medya ve diğer işbirlikçi sermaye kalırdı eskiden mesela. Şimdi bu konuda da bir birliktelik sergilenecek gibi gözüküyor!
12.Bu dünya kimseye kalmayacak. Malum. Ancak sıralı ölüm üzerinden düşünürsek 30-40 yıl sonra da bu dünyada onlar olacak. Bu günden itibaren bizden daha fazla ömür sürecekleri bir gezegen ile ilgili hak talep etmelerinden, karar alma süreçlerine katılmak istemelerinden daha doğal ne olabilir?
13. Mevzu bitti aslında. Bu dünyadan gelip geçmekte olan biçare ölümlüler,sıradan kullar olduğumuzu düşünüyorsak eğer, onların geliştireceği yeni siyaset biçimlerini,yeni sanatları sessizce ve saygıyla izlemekten başka birşey düşmez artık biz eskilere. Herkes sırasını bilebilmeli. Bilmeyenlerin işi çok zor görünüyor bundan sonra.

, 7 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi