.

Güneş doğdu. Şehir esneyerek uyandı.

Asuman hanım yataktan kalktı, başını akvaryuma sokarak yüzünü yıkadı. Kapıya bırakılan gazeteye yüzünü silerken, havludaki haber başlıklarına göz atmayı da ihmal etmedi.

Sonra mutfağa giderek kahvaltı hazırlığına girişti. Kahvaltılıkları dolaptan çıkardı; tereyağı puantiyeli, peynir manolya desenli, zeytin de köşeli ve beyazdı. İçindeki tavşan yavrusunu çıkardıktan sonra üç kaşık çay koydu demliğin içine. Ocağın düğmesini çevirip çakmak butonuna bastığında güçlü bir klakson sesi işitildi. Bu sesle yerinden sıçrayan iki yumurta birbirine çarparak kırıldı. Asuman hanım tavaya aldı onları. Yumurtaların içindeki lacivert sıvının doldurduğu tavayı mikro dalga fırına koydu. Fişi taktığında fırın şöyle bir anons yaptı: “Bu bir teyp kaydıdır, dinlediğinizde kendini imha edecektir!”

Ve etti.

Yere saçılan kayıt parçalarından birinin üstüne bastı kazara Asuman hanım. Canı yandı tabii, o anda herhangi bir küfür hatırlayabilse edecekti. Slogan attı onun yerine: “Kahrolsun Amerika!” Sloganın yankısı evin dört duvarını dolaşırken, Asuman hanım da boş durmayıp kuruması için avizeye astığı terliklerine uzandı. Bir süre öylece kaldı, belindeki tutukluğa iyi gelmişti sanki bu uzanma hali.

İki buçuk dakika kadar sonra kıpırdadı ve ayağına geçirmek üzere attı terlikleri yere. Ama hangi ayağını hangi terlik tekine uzatsa, terlik teki bir adım ileriye sıçrıyordu. Balkona kadar kovaladı terlik teklerini. Terliklere özgü o berbat çığlıklardan ikisini atarak kendilerini boşluğa bıraktıklarında peşlerini bıraktı.

Salona döndü.

Akvaryumdaki son kırmızı balığı yakalayarak doğruca kasetçaların içine attı. İçli sesiyle “Hançer-i aşkınla ey yâr gönlüm üzre vurma hiç”i söylemeye başladı kırmızı balık. Asuman hanım da mor sabahlığını giyerek soğuk suyla terbiye edilmiş küvete attı kendini. Akortsuz bir sesle eşlik etti balığın şarkısına.

Şarkı bittiğinde Asuman hanım küvetten, kırmızı balık kasetçalardan çıktı ve antrede buluştular. Asuman hanım kırmızı balığı avucunun içine alarak yeniden akvaryumun içine bıraktı. Boğuldu kırmızı balık.

Hayat ve öteki pembe diziler devam ediyordu ama… Televizyonu açtı Asuman hanım.

Kanallar arasında dolaştı biraz. Julliana portakal sıkıyor, Ricardo Gomes diş fırçasını ısırıyor, Ashley kapı tokmağını öpüyordu. “24 Saat Yıldız Falı” programının yayınlandığı “24SaatYıldızFalı” kanalını açtı. Şöyle diyordu gamsız falcı: “Bugün pelikan burcundan olanlar için yine sıradan bir gün… Önümüzdeki yıl güneş uranüs gezegenindeki çalışma ofisini boşaltıp neptünde yaptırdığı yeni stüdyo daireye taşındığında hayatınız bir parça renklenecek, o zamana kadar biraz daha sabır!”

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi