.

TARLABAŞI’NDA SON GECE

“Her şey bir fotoğrafta son bulmak için var olur.”
                                                                      Susan Sontag

En basit cep telefonlarının bile fotoğraf çektiği bir zamanda yaşıyoruz. Günümüzde anlamlı anlamsız her şey, hemen her ayrıntı, yaşanan her an fotoğraf karesine dönüşmekte özgür. Fotoğraflar sosyal paylaşım sitelerini boydan boya süslüyor. Paylaşılıyor, yorumlanıyor, “beğen”iliyor. Böyle bir ortamda yaşam olduğu gibi fotoğraflarala belgeleniyor, hiçbir ayrıntı karanlıkta kalmıyor yanılgısına kapılabiliriz. Hâlbuki insanlar önlerine gelen tabakları, mezeleri, doğum günü pastalarını, kuma bastıkları ayaklarını, kedi köpeklerini ölümsüzleştirirken dışarıda bir yerlerde fotoğrafın yeni-şirin-filtreli dünyasına giremeyen kara delikler büyüyor. Gerçeklikle ilişkisi bulunmayan masif bir tiyatro dekoruyla yer değiştirerek yanı başımızda yok olan Tarlabaşı gibi.
“Ciddi” fotoğraf sanatçıları tarafından eleştirilebilecek bir tutum olabilir usta bir fotoğrafçının eserlerini Facebook gibi lakayt bir ortamda sergilemesi. Oysa işin tam da mecrası burası… Zevzek fotoğrafların arasına gizlenip bakanın boğazına düğüm üstüne düğüm atan bu acayip fotoğraflar paylaşılamayacak kadar tekinsiz, yorum yapılamayacak kadar keskin, “beğen”ilemeyecek kadar iyi…

HEM BELGESEL HEM SANATSAL
Ali Öz’ün Tarlabaşı fotoğrafları serisi kapanmakta olan bu dönemi tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Belgeyle sanat arasında tuhaf bir tonu var bu fotoğrafların. Bir yanıyla çağdaş sanat müzesinde sergilenecek kadar çarpıcı bir yanıyla da kelimelere sığmayacak bir dönemi belgeler nitelikte. Büyük boyutlarda basılıp fotoğraf sergisine konsa sanatsal içeriği ön plana çıkacak, gazeteye basılsa belge yönü ağır basacak kareler.
(…)

Yazımın devamı ve Ali Öz’ün muhteşem Tarlabaşı fotoğrafları 18 Ekim’e kadar Karşı Sanat’ın duvarlarında asılı olacak.

Yazının devamını internette veya Kontrast Fotoğraf Dergisi’nin 31. sayısında bulabilirsiniz ama fotoğrafları bir daha göremeyebilirsiniz.

Yani belki de yazı kalır, fotoğraf uçar.

Kaçırmayın.

Karşı Sanat /
 Gazeteci Erol Dernek Sokak
Hanif Han, No 11/4
Beyoğu – İstanbul

, 29 Eylül
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi