.

Hint Sineması yüzeysel bir neşe, çocukça bir gösterişçilik ve insanın içini bayan bir ajitasyonla mı maluldü yoksa bana mı öyle geliyordu? Hint filmlerinde sanki gecekondu estetiği, varoş erotizmi, sonradan görme rüküşlüğü gırla gidiyordu… Sinema tarihinin dikkate değer yapımlarından Avare’yi ben de seyrettim. Vikas Swarup romanından uyarlanmış, Oscar’lı Slumdog Millionaire’i çok beğendim. Fakat yine de… Hindu duyarlığına nüfuz edemiyordum. 180 dakika süren, büyük bütçeli Hollywood yapımlarının gülünç taklitleri… Her fırsatta şarkı söyleyen, 1980’lerin modasına saplanıp kalmış sarı kuşak karateciler…
Bir akşam, arabada gidiyoruz, Egemen kullanıyor, arka koltukta Hakan Alpin, Endhiran diye bir Hint filminden bahsediyor. “Matrix’ten bin kat daha görkemli” diyor. “Başrolde Aishwarya Rai var” diyor. Hint Sinemasıyla Hollywood arasındaki etkileşimin çift yönlü olduğuna dikkat çekiyor.
Kendi kendime, “Nihayet seyretmeye değer bir Hint filmi…” dedim. Aradım, buldum Endhiran’ı. O da 3 saat sürüyor. Bollywood standardı bu. Filme 30 dakika verdim. Yarım saatte beni bağlarsa, tamam, sonuna kadar seyredeceğim. Film cidden acayip ihtişamlı, hızlı, komik, şaşırtıcıydı. İnanamadım.
Dahi bilim adamı Vaseegaran süper bir robot yapıyor: Chitti. Robot, doktorun ikizi. AIRD adlı bilim örgütü, Chitti’nin seri üretilmesi için gereken onayı vermiyor. Neymiş, Chitti’nin vicdanı ve duyguları yokmuş, dolayısıyla emirleri yorumlama kapasitesine sahip değilmiş, falan filan. Dr. Vaseegaran çalışıp çabalıyor ve Chitti’yi, bilim heyetinin kusur bulamayacağı bir şekle sokmayı başarıyor. Bu defa Chitti, Doktor’un sevgilisi Sana’ya ilgi duymaya başlıyor. Acaba Chitti, kötü adamların elinde tehlikeli bir oyuncak olmaktan kurtulabilecek midir? Doktor, hayatını adadığı iş yüzünden perişan mı, telef mi olacaktır? Sana, âşık Terminator’ün romantik gazabından yakayı sıyırabilecek midir? Bu arada, işler öyle büyür ki, süper bir organize suç mekanizması şekline giren robot ordusunun Hindistan’ı yerle bir etmesi an meselesidir…
Endhiran’ı izleyin hanımlar beyler. Tamam, 3 saat. Evet, her 25 dakikada bir herkes şarkı söylüyor. Fakat bu kadar coşkulu bir romantizmi ve pes dedirten aksiyonu başka yerde bulmak çok zor.

Endhiran [Robot]
Yön.: S. Shankar
Sen.: Karky, S. Shankar, Sujatha
Oyn.: Rajnikanth, Aishwarya Rai
Yapım: Hindistan, 2010

, 10 Nisan
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi