.

acreativeuniverse.com

“Ahtapotun kol ya da bacağının kendi düşünceleri vardır.”  J.Lloyd-J.Mitchinson

“En yüce fikirlerimiz ve tutkularımız bile yalnızca nöral aktivitenin yan ürünleridir”  Francis Crick

Sucukla ilgili problem / Sabahleyin Doktor Refikle beraber kahvaltı ettik. Sucuk getirmiş sağ olsun. Çok sevdiğimi bilir ve kadirşinas bir yengeçtir. Sucukları karısı yapıyormuş kılıçbalığı bağırsağından. O, yüzde yüz dana eti diye ısrar ederken gülmekten yerlere yattık. Kollardan bazıları yatmadı çünkü onlar şakadan anlamaz. Sucuğun insan sağlığına zararlı olduğunu duyduğumu söyledim, bilmiyormuş çünkü o göz doktoruymuş. İlahi doktor. Ama gözlere bir zararı olmadığından eminmiş. “Karşıma çıkan miyoplarda sucukla ilgili bir problem hissetmedim” diyor, “en fazla bir sucuğu çok uzaktan seçemeyebilirler” diyor. Refik çok matrak biri bence. Gülerken ağzındaki peynir parçaları etrafa saçıldı, kedi balıkları bayram etti.

Difüzyon / Adalet duygusuyla mı doğarız yoksa sonradan mı enjekte edilir bize? Peki tonton hukukçular birliği tarafından her yıl ödüllendirilen bir ton balığını yuttuktan sonra birdenbire mahallenin en adil canlısı olabilir mi bir balina?

Yaşamın sırrı / Mute dün sabah bana bir şey söyledi. O sırada önümdeki bulmacaya dalmıştım duyamadım, “Pardon?” dedim gayriihtiyarî. Zaten çok kısık sesle söyledi mırıldanır gibi. Sonra bu pardonun ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaktım. Kırk yılda bir kelime eden çocuğun lafını duyamayıp ondan bunu ikinci kere söylemesini istemek ne kadar dramatikmiş bilemezsiniz. Sadece yüzüme baktı. “Lütfen tekrar söyle, duyamadım?” dedim. Hiç faydası olmadı. “Yalvarırım söyle bak çok özür dilerim” dedim, çok ısrar ettim ama hiçbir şey değişmedi. Tek bir kişinin bile duymadığı bir şey söylemişti. Belki de yaşamın sırrını vermişti. Asla bilemeyeceğim. Ağzından bir kere çıkmıştı, tekrar etmeyecekti. Dokunsanız ağlarım.

Stabil balık / Bir çöp balığının sarhoş olduğunu nasıl anlarsınız? Anlayamazsınız.

Yok ben dışarıdan süt almıyorum / 1911 yılında Louvre müzesinden Mona Lisa tablosu çalınmış. İki yıl sonra bulunmuş ama bir efsaneye göre Mona Lisa’dan kalan boş yeri görmeye gelenlerin sayısı resmi görmeye gelenlerinkinden fazlaymış. İbretlik bir hikâye. Bu benim hatırıma önceleri kafamı epey kurcalamış bir şeyi getirdi: Diyelim ki bir sütçüsünüz ve her sabah ineklerinizden sağdığınız sütü yakınlarınızdaki evlere dağıtıyorsunuz. Bir gün çocuğunuzun okulunda veli toplantısı olduğu için süt dağıtmaya gidemediniz. Ertesi gün sizden normalde hiç süt almayan insanların “Dün neredeydiniz?” diye sorduğunu göreceksiniz. Mazeretinizi anlattıktan sonra bu soruyu fırsat bilip “Süt vereyim mi?” diye sorarsanız muhtemelen şu cevabı alacaksınız: “Yok ben dışarıdan süt almıyorum.”

Rıza Kaymak / Rahmetli kaplumbağa demişti ki: “Yaratılanı yaratandan ötürü sevmenin en güzel tarafı yaratılana olan bağımlılığı makul bir seviyede tutmasıdır.” 

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi