.


Emrah Serbes genç yaşında harika iki polisiye roman yazdı: Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat. Türk Edebiyatına güçlü birer katkı niteliği taşıyan bu romanlar, aynı zamanda bize özgü ve çarpıcı polisiye örnekleriydi. Her iki kitabın başkarakteri Behzat Ç., romanlardan fırlayıp ekranları hakimiyeti altına aldı. Şimdi de beyaz perdede. Behzat Ç. –Seni Kalbime Gömdüm, malum, Son Hafriyat’tan uyarlandı. Senaryoda Emrah Serbes’in yanı sıra yönetmen Serdar Akar’ın imzası var.
Dokunaklı, gerilimli, düşündürücü ve ziyadesiyle komik olan film, çok büyük bir hikaye anlatıyor. Gerçek olaylara yaslanmadığı halde, perdeden gerçekleri süzüyor. Devletin topluma ve bireye bakışını sorguluyor. Behzat Ç.’nin şahsında, birey olma çabasının maddi ve manevi bedellerini serilmiyor.
Behzat Ç.’nin cazibesi sadece fiyakasından değil, aynı zamanda hakikiliğinden kaynaklanıyor. Behzat Ç., işleri rast giden budala Johnny English’e hiç benzemediği gibi, James Bond’u da andırmıyor. O geleneklere uygun şekilde hırpalanmış, eksiği fazlasıyla bu toprakta hayat bulmuş bir karakter. Zekasını, kalbini, ruhunu, dilini ve elini bir türlü birbiriyle mükemmelen uyumlu, ahenkli, akortlu bir şekilde işletemiyor. Tam da bu nedenle Behzat’ı çok iyi anlıyoruz. Onu canımız gibi seviyoruz.
Emrah Serbes’in öz evladı [e, öyle] Behzat Ç., sinemalara gelmiş hanımlar beyler. Gitmemek olmaz.
Bu vesileyle edebiyatımızın son dönem en pırıltılı, en güçlü yazarlarından olan, can dostumuz Emrah’ı bir kez daha yürekten kutluyoruz. Bravo Emrah! Ellerin dert görmesin. Bin yaşa!

Behzat Ç. -Seni Kalbime Gömdüm
Yön.: Serdar Akar
Sen.: Emrah Serbes, Serdar Akar
Oyn.: Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, Cansu Dere
Yapım yılı: 2011

, 29 Ekim
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi