.

“Ahtapotun sinir sisteminin büyük bir kısmı uzuvlarının içinde olduğundan her bir uzvun özgürlüğü söz konusudur. Ahtapotun kol ya da bacağının kendi düşünceleri vardır.” İkinci Cahillikler Kitabı / John Lloyd-John Mitchinson / NTV yayınları, Kasım 2011.

 • Diğer bacak ve kolların fikri nedir bilmiyorum ama bana kalırsa su altı belgesellerinin modası geçti. Birkaç yıl öncesine kadar dalgıçlar ellerinde ışıklı kameralarla sık sık ziyaretimize gelirler, kendi aralarında “Oğlum topsun sen”, “Asıl sen topsun” gibi işaretler yaparak dolaşırlardı etrafımızda. Kafa, kameralardan hoşlanıyordu. Dalgıçlara “Ne zaman, hangi kanalda?” diye sorular sorup akşam da televizyon karşısında uyuyakalıyordu. Birkaç kere kendisini aydınlatmak istedim; su altı belgeselinde kendisini görmek istiyorsa uykusuz kalmayı o pekmez beynine sokmalıydı. Yemekten sonra “Öyle bir akar sular ki” ya da “Zargananın suçu ne?” dizisini seyretmek dururken kim oradan oraya yüzen aptal cennet balıklarını seyretmek ister ki?

• Köpekbalıklarından nefret ediyorum. Sanıyorum kafa o kadar da nefret etmiyor. Zaman zaman şu Tayfur adlı leş yiyicisiyle sohbet ettiğini görüyorum. Tayfur bütün hemcinsleri gibi çirkin ve zalim bir itbalığı. Ortalıkta kral gibi dolaşıp sörfçü olsun balıkçı olsun bakınıp duruyor. Bu kadar açgözlü, bu kadar doyumsuz, bu kadar kibirli bir hayvan görmedim arkadaş. Dünyada zevk için öldüren ikinci canlının köpekbalığı olduğunu biliyor muydunuz?

• Sponge Bob ile Bob Dylan arasındaki fark nedir? Sponge Bob’un sesi güzeldir. Sponge Bob ile bulaşık süngeri arasındaki fark nedir? Bulaşık süngerinin sesi daha güzeldir.

• Kafa, geceleri genellikle horluyor. Kocaman baloncuklar çıkara çıkara uyuyor. Suyun yüzeyinde birisi bunları görse denizde sıcak su kaynağı var herhalde diyerek yanılgıya düşebilir. Hâlbuki bilmez ki iki yüz kiloluk dev, işe yaramaz ve ihtiyar bir ahtapot kafasından çıkan sarımsaklı horultular bunlar. Aslında benzer bir düş kırıklığına da Barbaros sebep oluyor. Barbaros aşağı mahalledeki balina. Adam oradan yellense burada Jules Verne’in beş haftalık balonlarından peyda oluyor. Yukarı doğru giden balonlar gün yüzüne çıktığında kesin bir ineğin işkembesi gibi patlıyordur.

• Tayfur çete kuracakmış. Şu, Amerika’da son elli yılda elde edilen istatistiklere göre yıldırım düşmesi sonucu ölenler, köpekbalığı saldırısında ölenlerden yetmiş altı kat fazladır dedikodusunu duymuş. “İtibarımızla oynuyorlar” diyor. Planladığı şeyi de söyleyeyim: Meteoroloji lobisini yok etmek. Dünyada kontrolsüz akıl aşınması nedeniyle alay konusu olan ikinci canlının köpekbalığı olduğunu biliyor muydunuz?

• Bazen deniz çok sessiz oluyor, yüz yıl önce verilmiş sözleri duyuyorum. 

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi