.


Dönmedolabın ışıkları karanlığın içine akıyor ve çirkin gürültüsü boşluğu dolduruyor. Panayırda bir adam koşuyor, çarpışan arabaların arasından geçiyor. Çadır iplerine takılıp düşüyor. Bir palyaçodan kaçıyor adam. Halkacı kız bakışlarıyla onu izliyor. Karısıyla birlikte yaşadığı çadırın tam önünde durup arkasını dönüyor… Palyaço orada… Yüzene hapsettiği gülümsemeyle alay edercesine kovalıyor onu… Adam arkasına bakarak koşuyor ve birden kayboluyor palyaço, aniden adamın önünde beliriyor. Ona çarpıp düşüyor adam. Gözlerini açtığında kendine tepeden bakan boyalı bir yüz görüyor, kurtulmaya çalışıyor, ama başaramıyor.
“Neden beni takip ediyorsun?” diye bağırıyor palyaçoya.
“Ben senin vicdan azabınım.”
“O halde neden kovalıyorsun beni?”
“Ben kovalamıyorum, sen benden kaçıyorsun”.
Karısına bakıyor Adam… Uzaktan onu izliyor kadın. Halkacı kız talihli müşterisine kazandığı Marlboro sigarasını uzatırken bakışları ona takılıyor. Çaresizliğine gülümsüyor o da… Bu bakışların arasında ani bir hareketle palyaçonun elinden kurtuluyor adam. Koşuyor, koştukça hızlanıyor, hızlandıkça ayakları yerden kesiliyor. Gökyüzüne doğru çıkıyor. Kimse takip edemiyor onu, ama hızla dönen salıncağın zincirlerine dolanıyor bedeni. Yere düşüyor, palyaço karşısında aynı gülümsemeyle duruyor. Kadın çadırın sıcağında daldığı düşten uyanıyor, kocasını halkacı kızın bacakları arasında görüyor.
Kocası koşmaya başlıyor yakalandığını fark edince, çadır iplerine takılıp düşüyor ve kalkıp yeniden koşuyor. Panayırın renkli ışıklarını görünmez olana kadar koşuyor adam, koştukça karanlık sarmalıyor onu ve koştukça panayırın ışıkları sönüyor.
Kadın palyaçonun gözlerine bakıyor, dudaklarına korkunç bir gülümseme yayılıyor.

, 19 Aralık
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi