.


Edgar, Julia’yı seviyor. Tamam. Son sürat bir aşk yaşıyorlar. Hız sınırını aştıkları için kaza yapıyorlar. Edgar, otomobil kullanırken, Julia’nın öpücüğü, 7 yaşındaki bir çocuk ile annesini ezmelerine sebep oluyor. Edgar, bir milletvekilinin kayırmasıyla hapisten yırtıyor. Ölen çocuğun babası, kadının kocası ise Edgar’ın babasının yanında işe başlıyor. Aslında iktisat felsefesi dersleri veren bir akademisyen. Bir de haydut var. Önüne geleni makinalı tüfekle delik deşik eden bir varoş mangasının şefi. [Kişileri akılda tutalım: Edgar, Julia, Vekil, Akademisyen, Haydut.] Edgar, dijital bombalar imal ediyor. Bir para transferi sırasında haydudu havya uçuracak. Para alış verişinin taraflarından biri de Vekil. Fakat bir aksilik oluyor. Julia da arada kaynayacak gibi görünüyor. Edgar olaya müdahale edince işler iyice karman çormanlaşıyor…
Özet bu. 2 Coelhos [İki Tavşan] süper bir film. Teknik itibariyle Guy Richie’nin Snatch’ini andırıyor. Afonso Poyart’ın ilk uzun metraj filmi. Daha önce bir de kısa film çekmiş. Akıl alır gibi değil. Nasıl böylesine usta işi, enerjik, komik ve afallatıcı bir iş çıkarmış? İnsan şaşıp kalıyor.
Brezilya sinemasında önemli şeyler oluyor: O Homem do Futuro [2011], O Homem Que Copiava [2003] gibi şahane filmlerden sonra şimdi de 2 Coelhos. Enerjik, komik, güçlü, akıcı, etkileyici filmler. Size tavsiyem, fal bakar gibi izlemek zorunda bırakıldığınız, kendini ağırdan satan, sıkıcı ve bunaltıcı filmleri beğenmek, onlarda iyi yönler bulmak için uğraşmayı bırakın. Gerçekten güzel filmler seyredin. Ne yaptığını bilen insanların elinden çıkmış, esaslı hikayeler sunan filmler.

2 Coelhos
[2 Tavşan]
Yön.: Afonso Poyart
Sen.: Afonso Poyart, İzaias Almada
Oyn.: Fernando Alves Pinto, Alessandra Negrini
Yapım: Brezilya, 2012

, 28 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi