.

Ramazan’da 30 küsur sene muhteşem film  Çağrı’yı [The Message] seyrettik. Hayret, Vittorio De Sica’nın kusursuz başyapıtı Bisiklet Hırsızları’nı [Ladri di Biciclette, 1948] da neden bir Ramazan filmi olarak benimsememişiz? “Oruç, yoksulun halini anlamaya yöneltiyor…” Hah, Bisiklet Hırsızları da öyle.
Luigi Bartolini’nin romanından uyarlanmış bu klasik film, yoksulluğun her türlü görünümünü bir arada sunar: Küçük şeylere sevinmek, umut dolu olmak, yaşama azmi taşımak, katışıksız şefkat ve sevgi, riyasızlık, berraklık, ne istediğini / önceliğini bilmek, tevazu, hayatının kapsamının ve sınırlarının bilincinde olmak, pratiklik, evrensellik… Hüzün, çaresizlik, yetkililere / yetke sahiplerine laf anlatamama, büyücüden / falcıdan / üfürükçüden medet umma, dertten ötürü ibadethanede bile konsantre olamama, hakkını ararken bir akıl – vicdan denklemi kurmaya çalışma, suça itilme ya da suç tarafından çekilme, sürüklendiği suçun aslında sistemin merkezî öğesi olduğunu kavrayamama, kalabalığın içinde kaybolma, görünmeme, dikkat çekmez – bilinmez – sessiz olma…
Acaba, Bisiklet Hırsızları yeniden çevrilse, aynı senaryo, usta bir yönetmen tarafından filme alınsa, bu eski versiyon kadar tesirli, dahası şoke edici olur mu? Sanmıyorum. Çünkü bu filmi böylesine dokunaklı ve derin kılan bir etken de [Vittorio De Sica’nın dehasının yanı sıra] o hatıra tadı veren, yıpranmış, hayal meyal, siyah beyaz görüntüler sanki.
Anladığım kadarıyla… yoksullar her ne kadar birbirlerini teselli etseler de, yoksulluk, ne sözle ne de suçla dengelenebiliyor. Bisikleti çalınan, bisiklet çalarak hayatını normale döndüremiyor.
Ve besbelli kalabalık, yoksulları kamufle ediyor. Sahici bir toplum, kamuflajdaki riyayı aşmalı. Gören göz, kalabalıktaki sessiz, erimiş yoksulluğu seçebilmeli. İktisadi, siyasi, entelektüel, sosyal… irade de onu telafi etmeye odaklanarak kendi hakiki niteliğini ortaya koymalı.

Ladri di Biciclette
[The Bicycle Thief]
Yön.: Vittorio De Sica
Sen.: Luigi Bartolini [Roman], Cesare Zavattini
Oyn.: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola
Yapım: İtalya, 1948

, 13 Ağustos
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi