.
İlüstrasyon: Murat Gürdal Akkoç

İlüstrasyon: Murat Gürdal Akkoç

Medyada hakkınızda yüzlerce haber çıkıyor…
“Uçak almış”, “90. arabasını almış” gibi yalan yanlış haberler okuyunca sinirim bozuluyor. Parayla çok az ilişkim var.

Eyvallah, gözümüz yok…
Orta halli bir ailenin çocuğuyum. Hâlâ da öyleyim. O değişmez ki? Birdenbire bana paşalık unvanı verilebilir mi? Deli gibi çalışırsanız para birikiyor biraz. Fakat yaptığım işten kazandığım paranın bir piyango parası olduğunun düşünülmesi, söylenmesi beni üzüyor. Ben piyangonun hayırlı bir şey olduğuna inanmam. Piyangodan gelen parayı da istemem.

E zaten zenginsiniz?..
Ben para için hiçbir şey yapmadım şu ana kadar. Yaptığım iş para etti, ben n’apiym?

Her şey nasıl başladı?
Sahneye ilk çıktığım zaman, gösterimi yaptım, indim. Ağabeyler dediler ki “Buraya bir topluluk geldi ve bilet kesildi, sana para vereceğiz.” 3 milyon lira. Ben o zaman, 1995 yılında, 10 milyon lira maaş alıyordum Leman dergisinden. Teşekkür ettim. “Salıları da çıkar mısın?” dediler, “Çıkarım” dedim. “Bizim okula da gelir misin?” diye teklif geldi, “Gelirim” dedim. “Şöyle olur mu?”, “Buraya da gelsen ya?” Hepsine “Olur, olur, tamam, peki…” derken iş büyüdü. Karikatür çiziyordum, Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm Otelcilik okuyordum. Ve şu anda hatırlayamadığım bir sebepten dolayı sahneye çıkıp komik hikayeler anlatmaya başladım. Gerisini hatırlamıyorum.

Hakikaten, sizin maddi kazancınız biraz fazla konuşuluyor, yazılıyor?..
Maalesef. Bazıları “Parası, malı, mülkü çok ama, migreni varmış!” diyor. Biraz öyle görmek istiyorlar. Migrenim filan yok? “Parayla saadet olmaz.” E tamam? Zaten bunlar apayrı kategoriler. Fakat biraz para kazananlar ille de mutsuz olacak diye de bir kural yok ki?

Yoksulluk bela, zenginlik imtihan…
Ben, Allah’a şükür yoksulluk çekmedim. Fakat yoksulluğun ne olduğu hakkında bir fikrim var. Lüksün de insana ne yaşattığı hakkında fikrim var. Aklımı oynatmadım. Kaldı ki aklımı oynatacak kadar bir para da kazanmadım. Fakat öyle bir meblağ da yok, onu fark ettim.

, 26 Nisan
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi