.


2005’te umreye gittiniz mi?
Gittim. Gayet de müsterihim. Üzüldüğüm şey şu: İnsanların başına bir bela gelir ya da saksı düşer ve hidayete ererler gibi bir tablo var. Bu tutum içimi burkuyor. Yani ben önceden neydim ki, ayrıca hidayete ereyim? Ekümenik patrik miydim? Medine’ye, Mekke’ye gitmek çok güzel bir hatıraydı benim için. İnşallah bir daha giderim.

Mazhar Alanson’la mı gittiniz?
Hayır, Mazhar Ağabey bizden önce gitmişti. Ağabeyimle beraber gittim. Çok kısa sürdü yaa. 4 gün falan kalabildik. Biraz daha kalınabilirmiş… Nasip.

“Evde entari giyiyor” gibi enteresan haberler çıktı hakkınızda?
“Ayin yapıyor” bile yazdılar. Emin olun hiç böyle şeylerim yok. Tuhaf bir tecessüs var. Gizemli bir edayla “Dervişmiş!” diyorlar. Ulan kim kaybetti ki dervişliği biz bulalım? Ayıp ediyorlar. Farkında da değiller.

Tasavvufa merak saldınız mı peki?
Yahu tasavvufa niye merak salmayayım? Bunda ne kötülük var? O kadar da işin içinde değilim, ciddi bir bilgim de yok. Fakat bunlar insanların tebessümle, gönül rahatlığıyla cevaplayabileceği sorular. Bu tonda sormuyorlar ki. “Tarikatçı oldu!” gibi hayal mahsulü bir hava yaratmak istiyorlar.

Niye böyle?
Magazincilerin kafasında iki artist tipi var: biri sürekli evinde sürekli seks partileri veriyor. Öbürü ani bir kararla hidayete eriyor. İkisinin arasında hiçbir çizgiyi kabul etmiyorlar.

Yaa? Biz de hep öyle düşünüyorduk…
Dalga geçme ulan! [Gülüyor.]

Demek, tasavvufla ilgileniyorsunuz?
Yahu bu topraklarda yaşayıp da tasavvufla ilgili iki kitap karıştırmak ne zamandan beri ayıp oldu? Ya da ‘değişik’ oldu? Buna şaşırılmasını hiç anlamıyorum. Edep, haya gibi kavramlarla çok ilgiliyim. Hiç de gocunmuyorum. Ramazan dolayısıyla herkes biraz kıpırdanıyor. Bir çocuk çıktı “Namaza başlıyorum” diye beyanat verdi. Bu da bana ben uygun görünmüyor.

, 26 Nisan
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi