.

Çocukların dünyanın en enteresan varlıkları olduğuna dair zerre şüphem kalmadı. Bazen çocukken hepimizin uzaylı olduğunu ve fakat büyüdükçe dünyalılaştığımızı düşünmüyor da değilim. Bu tuhaf düşünceye beni sevk eden hadiseler zincirinin üzerinden çok değil birkaç hafta geçti. Berk adında ilkokul dörde giden özel bir öğrencim var. Haftada birkaç gün evlerine gidip İngilizce dersi veriyorum. Havada uçan toza alerjisi olan gayet hassas, titiz, zeki, nur yüzlü ve lakin biraz içine kapanık bir çocuk. Ağzımla İngiltere semalarından kuş tutsam çocuğa İngilizceyi sevdiremeyeceğimi fark ettim. Sınavlarını geçecek kadarını öğreniyor ama daha ötesine nuh diyor peygamber demiyor. Bir gün dayanamayıp sordum:

– Berk sen neden bu dili sevmiyorsun?
– Hocam, neden biz onların dilini öğreniyoruz da onlar bizimkini öğrenmiyor?

Bu soru karşısında şaşakaldım, sevgideğer okur.

….

Berk’in bir kardeşi var, adı Berkay. Henüz dört yaşında ama kurduğu cümleleri bakarsanız o dördün önüne bir dört daha koymaktan kendinizi alamazsınız. Abisinin aksine son derece dışa açık, konuşkan ve espritüel bir çocuk. Atom karınca misali ışık hızıyla evde fırdönse, kanepeye zıplayıp ordan halıya atlasa, halıdan kalkıp misafir odasının kapısından dışarı fırlasa, çok geçmeden kaykayıyla tekrar içeri girse de içindeki sonsuz enerji kaynağını bir türlü tüketemiyor. Bazen abisiyle ders çalıştığımız geniş masanın altına girip meraklı kulaklarla bizi dinliyor. Annesinin çektiği çileyi varın siz düşünün artık. Ders sonraları onca yaramazlığına rağmen erke dönergecini andıran bu afacanla sohbet etmek hoşuma gidiyor. Geçenlerde yine böyle bir sohbet esnasında ona kaçınılmaz soruyu sormuştum.

– Berkay büyüyünce ne olmak istiyorsun?
– Polis.
– Niye?
– Herkesi suçlamak istiyorum hoca!

Buyur burdan yak! Hepimiz suçluyuz, sevgideğer okur. Neden diye düşünüyor olabilirsin. O vakit Berkay’la yaptığım yukarıdaki diyaloğun bir hafta öncesine ışınlanmakta fayda var. Yine bir sohbet esnasında banko soruyu sormuştum ona.

– Berkay büyüyünce ne olmak istiyorsun?
– Uzaylı.
– Neden canım?
– Bu evde çok canım sıkılıyor hoca!

, 12 Mayıs
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi