.

sendrom

 

Keloğlan Sendromu:

Kökeni dermatolojik efsanelere dayanmakta olup, en az iki kişilik sosyal gruplar için söz konusudur.Kimi durum veya zamanlarda en belirgin, en önde, en dikkat çekici soru cevabı en az bilinendir. Sendrom; (her ne kadar bahsedilen sorunun içeriği özel hayatın gizliliğini ihlal edebilecekse de) bu içeriğin hiç gündeme gelmemiş olması, bunun sürdürülmesi halidir.

Yedi Cüceler Sendromu:

Bazı kimseler belli dostlarıyla veya çalışma ekipleriyle öyle bütünleşirler ki, yalnız olduklarında ciddiye alınmazlar. Her zaman birlikte göründükleri bir yere tek başlarına gittiklerinde tanınmama durumuyla karşılaşabilir, üçüncü şahıslara yapılan ziyaretler esnasında Hoşgeldin yerine Seninkiler nerede? sorusuna muhatap olabilirler.

Hansel ve Gretel Sendromu:

Günlük hayattaki birçok söylem veya eylem insanları yemeye, (insanların birbirini yemesi değil) daha çok yemeye ve daha çok yiyebilmek için yeni yöntemler araştırmaya özendirir. Gıda tüketmek söz konusu olduğunda sonuçlarına katlanmak kavramı bile tatlandırıcılarla renklendirilir.

Açıl Susam Açıl Sendromu:

Bilindiği gibi Ali Baba’nın patlattığı mağara zulasının kapısı açılır-kapanır bir kayadır ve gerçekçi olmak gerekirse tahin elde etmekte kullanılamaz. Çocukların daha sık muzdarip olduğu bu sendrom kimyasal, biyolojik veya fiziksel açıdan hiçbir benzerliği olmayan iki şey arasında yerleşmiş terim-nesne, terim-eylem ilişkilerinden kaynaklanan hayata dair güvensizlik duygusu olarak özetlenebilir. Örneğin; Anadolu’da bazı yerlerde kadınların hamur açma işine “yazmak” adını vermiş olmaları çocukların zihin dünyasında karşılığını bulmakta zorlanır.

Rapunzel (Marul) Sendromu:

Romantik veya estetik sayılan her şeyin vejetaryen (burada etimolojik bir espriyle sebze bilimi anlamında kullanılmıştır) bir arka planı olabilir. Bu öğrenildiğinde kişide duygusal motivasyonsuzluk su yüzüne çıkar. Bilindiği gibi Rapunzel’in kaderi annesinin çaldığı marulların etik neticeleriyle şekillenmiştir. Süresi bilinmeyen esaretin biricik açıklaması besin değeri (tarımsal masrafıyla kıyaslandığında) oldukça düşük yeşilliktir.

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi