.

Her gece rüyasında kendini darbe yaparken görmek ya da her sabah kalktığında güne “nasıl edip de kendime şöyle esaslı bir cunta tezgâhı kurarım” diye düşünerek başlamak ruh sağlığı bakımından hayra alamet bir şey değil şüphesiz. Bizim gibi doğmuş, yaşamış, kırkını devirmiş, epeyce darbe, muhtıra, olağanüstü hal, kılıfına uydurulmuş demokrasi tecrübesi yaşamışlar için böylesi bir hâlet-i rûhiyenin zerre kadar sempati potansiyeli taşımadığı da aşikâr. Ama yine de madem böyle bir gündemimiz var ve hiç değişmiyor, o halde gelin meseleyi çığırından çıkmış bu cuntaperver ruhlar bakımından anlamaya çalışalım, bu işin patolojisini az biraz kurcalayalım derim şahsen.
Konuyu şu üç örnek üzerinden değerlendirmenin yararlı olacağı kanaatindeyim:

1. Mesela kendinizi bir cenaze levazımatçısı olarak düşünün, az çok bir yatırım yapıp şöyle şehrin görünür bir yerinde dükkân açıyorsunuz. Ama ne oluyorsa oluyor, şehrin ölüm istatistiklerinde an bir düşme yaşanıyor. Günler geçiyor doğru dürüst ölen yok. Ne yaparsınız bu durumda? “Yahu ne oluyor bu insanlara, neden kimse ölmüyor?” diye düşünmeye başlamaz mısınız ister istemez! Aynı durum devam eder, bu tuhaf “ölüsüzlük hali” sizin ticari geleceğinizi tehdit edecek bir hale gelirse ne yaparsınız peki? Evet, dükkânın önünden gelip geçen insanları ölmemekte ısrar eden kahrolası tipler olarak görmeye, onlardan nefret etmeye başlarsınız. Bence başını belaya sokmamayı öğrenmekte olan bir ülke cunta iştahıyla yaşayan ruhlarda işte tam da böyle bir arızaya neden oluyor.

2. Fiziksel bakımdan benim için bu örneği kendi üzerimde düşünmem mümkün görünmüyor ama endamı uygun arkadaşlar bunu yapabilir, kendilerini Süperman olarak düşünebilirler. Kimdir Süperman, kötülere karşı iyileri savunan, zayıfları her türlü belaladan kurtaran bir süper kahraman… Nasıl bir tiptir? Saçlarına yaklaşık bir ton jöle sürülmüştür, uçarken saçının tek bir teli bile sürüden ayrılmaz. Onu sünnet çocuğu kıvamına getiren gülünesi bir pelerini vardır, o olmadan belki uçamaz diye sesimizi çıkarmayız. Ama bütün bu kurtarma faaliyetini yaparken neden mavi bir tayt giymesi gerekmektedir, doğrusu o konu en azından benim için anlaşılması zor bir şeydir vs… Konuyu dağıttım, hemen toparlayayım… Siz Süperman olsanız ve günler boyunca üzerinde uçup durduğunuz yerlerden tek bir yardım çağrısı bile almasanız, başı belada tek bir insana, tek bir kötü adama bile rastlamasanız ne olurdu sonunuz? Evinizde oturup uçan adamların olduğu ya da olmadığı ne kadar aksiyon filmi varsa izler, cips-kola ikilisinin elinde göbek bağlar, mavi tayta mecburen veda ederdiniz. Pelerininiz bu tonajı artmış halinizi taşır mıydı, o da başka bir soru işareti… Demek ki neymiş, Süperman olmaya devam etmek istiyorsanız, birilerinin başı belaya girmek zorunda. Gerekirse para verip işe kötü adam da alacaksınız! “Toplumda infial uyandıran haller”e her kurtarıcının eninde sonunda ihtiyacı olur!

3. Büyükçe bir benzin istasyonu ve bakım servisi açtınız ve ruhsatını aldınız diyelim. Ama gönlünüzde bu kompleksi bir kurtarıcı servisi ekleyerek tamamlama fikri var. Gelgelelim yetkili kimseler bu ilave servis için size ruhsat vermiyor. O zaman bu ilave servisi şehvetle isteyen biri olarak ne yapmanız gerekir? O bölgede bir kurtarıcı servisi ihtiyacı oluşturmanız gerekir. İlk işiniz, varsa çevredeki irili ufaklı kurtarıcı servislerini bu işten bir şekilde caydırmanız olacaktır. Gerekirse satın alıp bünyenize katarak, gerekirse onların bünyelerini orada olmamaya adamakıllı ikna ederek… Hepsini temizlediniz ve etrafta hiç kurtarıcı servisi bırakmadınız diyelim, peki ihtiyaç oluştu mu? Hayır size kaza istatistiklerini tepe yaptıracak sayıda acil trafik kazası lazım bu aşamada. Kendiliğinden oluyorsa ne ala, olmuyorsa iş başa düşüyor. Bizim memleketimizde kaza o kadar da zor meydana getirilecek bir şey değil. Rahatça halledersiniz bunu kendi imkânlarınızla. Etrafta bir kurtarıcı servisi ihtiyacı olması gerektiğine ikna olmayan son kişi de ikna oluncaya kadar kazalar, zincirleme kazalar birbirini izler. Evet, artık o bölgeye bir kurtarıcı servisi şarttır.

Evet bütün örnekler biraz hayal gücü gerektiriyor, ama inanın insan cunta aşkıyla doğmuşsa bunun sıkıntısını çekmeyecektir. Hayal gücü eksikliği sizin benim gibi normal bir hayat beklentisi içinde olanlarda eksikliği hissedilen bir şey daha ziyade! Bilmem anlatabildim mi?

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi