.

Don Quijote kendi başına dünyanın en başarılı yapıtlarından biri olsa da bu onun lanetli bir kitap olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kitabın üzerindeki lanet öyle sıradan bir şey de değil… Okur olarak yaşlaştığınızda size hiçbir şey yapmıyor, lakin onu beyazperdeye aktarmaya kalkarsanız başınıza gelmedik kalmıyor. Şimdiye kadar bu lanete aldırmayan iki kişi çıktı: Terry Gilliam ve Orson Welles… İkisi de filmi yapmak için uğraşmış ve bir türlü bu hayallerini gerçekleştirememişlerdi.

Mesela Orson Welles’in içinde bir ukde olarak kaldı Don Ouijote… Welles, 1957 yılında çekmeye başlamıştı filmi ve bir oyuncak gibi oynuyordu Don Quijote’yle, montaj masasında çektiği görüntüleri tartıyor, biçiyor yeniden montajlıyor ve yeni sahneler çekmek için oyuncuları bir araya getiriyordu. Don Ouijote’yi Francisco Reiguera, Sancho Panza’yı Akim Tamiroff’un oynadığı filmin rafa kalkmasının sebebi ise Reiguera’ydı. Oyuncunun 1985 yılındaki ani ölümünün ardından tamamlanamamış bir başyapıt adayı olarak kaldı Don Quijote.

Orson Welles sonrasında bir de Terry Gilliam beyazperdeye taşımaya kalktı. 1990 yılında temelleri atılan bu proje gerçekleşmedi. Jean Rochefort’un hastalığı, Johnny Depp’in programı, gün geçtikçe zarar eden sigorta şirketinin kaprisleri ve doğal şartlar yüzünden çekimlerin daha ilk haftasının sonunda iptal edilmişti film. Hatta bu şanssızlıklarla dolu talihsiz filmin çekim sürecini anlatan Lost in La Mancha isimli bir belgesel bile hazırlandı. Belgeselde projenin tüm detaylarını, çekimler başlamışken, güneşli bir havada aniden patlayan fırtınayı, seli ve tüm kameraların nasıl bozulduğunu görebiliyorduk. Hatta sadece bunlar da değildi gördüklerimiz, kızgın finansörler de yer alıyordu görüntülerde.

Avrupalı finansörlerin desteğiyle çekilmeye çalışılan bu film, Don Quijote’nin yeldeğirmenleriyle savaşması kadar uçuk bir fikirdi. Fakat Gilliam filmi çekmeye kararlıydı. 2009’da projeye tekrar el attı. Arcade Fire konserinde MTV’ye konuşan yönetmen, çekimlerin şu an için ertelendiğini, ufak bir problem olduğunu söyledi.

Herkes heyecanla bekliyordu… Terry Gilliam kötü haberi yine verdi. Hafta başında finansal destekçilerin geri çekildiğini ve projenin yine rafa kaldırıldığını açıkladı. Yönetmen Variety başlaması için gereken finansmanın bulunmadığını açıkladı. Don Quijote yine kursağımızda kaldı.

Don Quijote’yi film yapanlar da olmadı değil. Rafael Gil, 1947 yılında bu eşsiz romanı beyazperdeye taşımış ve Rafael Rivelles Don Quijote’yi oynarken, Juan Calvo Sancho Panza rolüyle beyazperdede boy göstermişti. Romana tam olarak bağlı kalmayan bu film dışında yapılan televizyon filmleri ve dizilerini bir kenara bırakırsak Don Kişot Sahte Şövalye başlığıyla Türk sinemasında boy gösterdi.

Semih Evin’in yönettiği film Welles ve Gilliam’ın yaptığı çalışmaların yanına bile yaklaşamasa da Don Kişot Sahte Şövalye’nin avantür Türk filmlerinin içinde de çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Münir Özkul sinema tarihinin gördüğü en ilginç Don Kişot olurken, Sami Hazinses yeryüzünün en zayıf Sancho Panzası olarak hafızalarımıza kazındı.

, 12 Eylül
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi