.

Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle’un [1859-1930] ilk Sherlock Holmes romanı olan A Study in Scarlet tefrika edilmeye başladığında yıllardan 1887’ydi.

Mr. Doyle, Sherlock Holmes karakterini, Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki hocası Joe Bell’den esinlenerek oluşturmuştu.

Sherlock Holmes için ilkin Sherrington Holmes adını düşünmüştü.

İlk iki Sherlock Holmes romanı güçbela neşredildi. Yayıncılar, bu romanlara burun kıvırıyodu.

1891’den itibaren, Sherlock Holmes hikayeleri Strand Magazine’de yayınlanmaya başlayınca işin rengi değişti. Sherlock Holmes büyük bir hayranlık, yaygın bir ilgi uyandırdı.

Dergideki hikayeleri resimleyen Sidney Paget’ti.

Paget, kardeşi Walter’ı, Holmes’ü çizerken model olarak kullanıyordu. Ve Walter Paget Londra sokaklarında yürürken insanlar “Hey, bakın! Sherlock holmes geçiyor!” diye birbirlerine sesleniyordu.

Sherlock Holmes, yazarından daha ünlü olmuştu. Bu durum Doyle’un biraz ağırına gidiyordu. Konuyla ilgili epey anekdot vardır…

Holmes politika ve felsefeden anlamaz görünür. Buna mukabil tıp, krimonoloji, psikoloji, jeoloji gibi birçok dalda hayreti şayan bir birikime sahiptir.

Afyonkeştir. Keman çalar. Boks yapar…

Kadınlarla arasında daima tuhaf bir mesafe vardır. Irene Adler’den etkilenmişse de, uzak durmuştur.

Baker Caddesi 221-B’de oturur. Bugün, Londra’da bu bina Sherlock Holmes Müzesi’dir.

House MD, Monk gibi tv dizilerinin ilham kaynağı Sherlock Holmes’tür. Garip bir biçimde, Robert Downey Jr’ın Holmes rolündeki oyunculuğu da, Hugh Laurie’nin House’daki oyunculuğunu andırıyor…

Guy Ritchie, Sherlock Holmes’ü bir nebze modernize etmekle birlikte, onun etkileyiciliğini korumaya alma niyeti taşıdığnı belli ediyor. Sadece Holmes’ü değil, kitaplarda çoğunlukla “yancı” muamelesi gören Dr. Watson’ı da onurlandırmış Ritchie. İyi yapmış.

Bugüne dek çok sayıda Sherlock Holmes filmi çekildi. Tam sayısını bilemiyorum. Fakat aralarında Guy Ritchie’nin filmi kadar sadakat, hürmet ve zeka dolu olanı var mıydı, merak ediyorum.

Merhum Arthur Conan Doyle cenapları bu filmi izleyebilseydi kim bilir ne hisseder, ne düşünür, ne söylerdi?

Bence, Doyle ile Holmes arasındaki ilişki harika bir roman ya da film konusu olur. Alper Canıgüz yazsa, Onur Ünlü yönetse, İngilizler seyretse…

, 3 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi