.

Emek Sineması için yapılacak yürüyüş bugün saat 16:00’da Taksim Meydanı’ndan  başlayacak.

Emek’i yıkmak isteyenler ‘‘Yukarı taşıyacağız. Aynısını yapacağız.’’ diyorlar. Anlıyoruz ki tarihi yapıların yeri değiştirilebilir,  bu yapılar orasından burasından kopyalanarak yeniden yapılabilir. Demirören AVM’yi  ‘‘benzeterek’’ İstiklâl Caddesi’nin ortasına dikenler Emek’in benzerini de ücra bir yere taşımak için aynı çabayı göstereceklerdir.

 Belli ki tarih bilgisinin, kültürel aktarımın bu yapılar aracılığıyla sağlandığını bilmiyor, bilseler de kazanacakları banknotları önemsiyorlar. Onlara göre tarihî yapılar, küçük bir kopyası inşâ  edilerek, aşağı, yukarı taşınarak korunabilir. Emek Sineması ne yazık ki yasalar, belediyeler ya da kültür kurumları tarafından korunmuyor. Onu korumak orada yüzlerce film izlemiş olan ve izlemeye devam etmek isteyen insanlara kaldı. Emek’i ‘‘yukarı taşımak’’ isteyenler sesimizin kesilmesini, ortalığın tenhalaşmasını bekleyecekler sabırla. Bugüne kadar yaptıkları gibi.

Emek’i ‘‘yukarı taşımak’’ isteyenler, İstanbul’un belleğini, kültürel mirasını da bu kentin insanlarından çalıp uzakta bir yerlere taşımak istiyorlar. Yerine şıpınişi, zevksiz dünyalarını kuracaklar.

Tanpınar’ın öğrencisi  olan ressam Nuri İyem, Tanpınar’la ilgili bir anısını anlatmış geçmiş sayılı bir edebiyat dergisinde:

Son yıllarını geçirdiği Bağ Odaları Sokak’ta,  komşu evin bahçesinde dikili ağaca yaşam beraberliği denebilecek bir tutkuyla bağlanır Tanpınar. Ziyaretine gelenlere gelişimini sevgi dolu  sözlerle anlattığı ağacın bir gün sahipleri tarafından kesilmesi büyük bir keder yaratır onda. ‘‘Onsuz yaşayacağıma inanamıyorum,’’ der Tanpınar. Kısa bir süre sonra yatırıldığı hastanede kalp yetmezliğinden vefat eder.

Emek Sinemasını da Tanpınar’ı yaşama bağlayan o ağaç sayalım. Yıkılması öldürür mü bilmem ama büyük bir yara açar. Bunun için Emek’in asıl haliyle yaşaması, korunması gerek.

 Tanpınar’ın deyişiyle ‘‘Teklif ettiğim şey ne türbedarlık ne de mazi hırdavatçılığıdır. Bu toprağın macerasını ve kendi maceramızı bilmek, onun içinde büyümek…’’

, 24 Aralık
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi