.


Romancı dostum Ece Temelkuran’ın, Habertürk gazetesinde Behzat Ç. başlıklı harika yazısını okudunuz mu? Bence okuyun. Cidden şahaneydi.
Fakat yazıdaki bir hususa takıldım: Aynen “Behzat Ç. ergen bir erkek. Aslında tam bir erkek değil yani. Hiç değilse henüz adam olamamış bir oğlan çocuğu” deniliyor. Yazıda “Ergen” kelimesi 6 kere kullanılmış.
Şimdi bunu nazikçe, dostça tartışalım. Belki ben yanılıyorumdur. Niyetim bir polemik patlatmak filan değil. Yeminle.
Ben bu “Ergen” lafını yıllardır duyuyorum. Kadın yazarlar, erkeklere ısrarla “ergen” diyorlar. Dahası, erkekler de birbirlerine “ergen” demeye başladılar. Saçına bir şekil ver, ergensin. Siyah, gri ya da kahverengi haricinde bir renk giy, ergensin. Bir şaka yap, ergensin. Somurt, ergensin. Utandın mı, ergensin. Ataklaştın, gene ergensin. Türk erkek topluluğu olarak, kadın yazarlarımızın izin vereceği, bizleri mezun edeceği günü bekliyoruz.
Ergenlikten çıkınca da zaten dosdoğru “Ahı gitmiş vahı kalmış” kategorisine şutlanıyorsun.
İnsaf.
Türk erkeğinin ergenlik çağı, gizli bir el tarafından uzatıldıkça uzatılıyor. “50 yaşına kadar ergensin birader, kusura bakma. O yaştan sonra da sakın bir hareket çekme, hareketin kralını görürsün!” Mesaj bu.

BEHZAT Ç. [42], ADAMLIĞI ŞEVKET’TEN Mİ ÖĞRENECEK?
Psikiyatrların filan da kolayına geliyor böyle ayrıntılarına inilmiş, iyice empoze edilmiş, kanıksanmış bir “ergenlik” diskuru. Hazır teşhis. Tuhaf, çalışma odamdaki yüzü bana dönük kitaplardan birinin adı Peter Pan Sendromu –Hiç Büyümeyen Erkekler. Şu anda gözümün önünde. Demek ki, benim de kafamın iç çeperleri iyice kalaylanmış, kendimi doğru anlayabileyim diye almışım, okumam an meselesi. Okumuyorum arkadaş. İtiraz, hatta isyan ediyorum. Ayıptır. Ne ergeni? Ergen ne demek? Olgun erkek kim ki, biz de onun gibi olalım? Behzat Ç.’nin nesi beğenilmiyor? Onun şahsında Türk erkeğinden tam olarak ne beklenmektedir? Biri izah etsin. Şu ergenliğin ötesine geçmiş ve adamlık mertebesine ermiş modele dair birkaç ipucu versin. Şevket [Behzat Ç.’nin ağabeyi] mi olalım? İşin sırrı Şevket’te mi? Şevketleşmek mi icap ediyor? İdolümüz, modelimiz Şevket midir?
Ece Temelkuran, gene çok önemli bir hususa dikkat çekiyor, üstelik aynı yazıda: “Sadece Emrah Serbes‘in değil, son dönem genç erkek yazarların bir tür ‘ergen erkek edebiyatı’ yaptığını düşünüyorum. Kadın karakterlerinin erkek karakterlere oranla suni ve derinliksiz kalması bu ergenliğin bir sonucu.”
İkinci kısmı kendi namıma kabul ediyorum. Eyvallah. Benim romanlarımda kadın karakterler derinlemesine sunulmuyor. Alper Canıgüz’le bu konuyu zaman zaman konuşuruz. Kadınları nasıl yazmak lazım? Kadın nedir? Merak ederiz.

“OTURAKLI” HERİFLE NEREYE KADAR? 
Beri tarafta Türk okuru, beğenmediğiniz, dudak büktüğünüz o “ergen” kahramanlar ile enikonu gönül bağı kuruyor. Hamit Alemdar’la yemeğe çıkmak, Behzat Ç.’yle pişpirik oynamak isteyen var. Sizlerden başka kimse de “Bu adamlar ergendir, hamdır, çiğdir, şuursuzdur, zirzoptur, şavalaktır” diye celallenmiyor.
Ayrıca, şunu da göz önünde tutmak gerek: Roman yazıyorsun, sana kendini tehlikeye atacak, ‘normal’ adamın çekineceği olaylara dalacak bir kahraman lazım. Yine Ece Temelkuran’ın yakın tarihli Elinizi Görüyoruz başlıklı yazısında sözünü ettiği ve öldüresiye eleştirdiği “Oturaklı” herif, bu işleri yapamaz ki?
Benim bildiğim halis adam, has erkek, Türk kadın yazarların ikide bir “Ergen” dediği kişidir. “Ergen” diye damgalanan kimseye dikkat edin, o adamda damar vardır.
Saygılarımla.

Not: Ben demiyorum ki Türk erkeği komple zekidir, silme çalışkandır. Arada elbette karakoncoloslar, ibişler, hırtlar mevcut. Fakat en kral adamlara “Ergen” denmesin artık.

ÖZÜR BEYANI: Birçok okur, haklı olarak, Türk edebiyatında hiçbir kadın yazarın kadınları iyi anl-a-tamadığını iddia ettiğimi düşünmüş. Benim hatam. Gerçi bizim kuşağın kadın yazarlarını kastetmiştim. Fakat işin aslı öyle de değil. Halide Edip, Adalet Ağaoğlu, Kerime Nadir, Füruzan, Tomris Uyar, Sevgi Soysal, Sevim Burak, Leyla Erbil, Nazlı Eray, İnci Aral, Vivet Kanetti, Şule Yüksel Şenler, Cihan Aktaş, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Ayşe Kulin, Oya Baydar, Ayfer Tunç, Gaye Boralıoğlu, Şebnem İşigüzel, Nazan Bekiroğlu, Aslı Tohumcu, Sema Kaygusuz ve tabii Ece Temelkuran… Hepsi dikkate değer yazarlardır. Her biri bize kadınları, erkekleri, dünyanın binbir türlü halini sanatlı bir üslupla anlattılar. Nazikçe bir itirazda bulunalım, biraz sitem edelim derken, “ergen misali” coşup tatsız bir genellemeye varmışım. Sözüm geri.

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi