.

Masallar artık gerçek oluyor! Cadı kulübelerindeki pasta-külübe imgesi artık gerçekleşmesi mümkün birer olanak haline geldi! Artık günümüzde çubuk şekerlemeler, yeni üretilen bileşiklerle dayanıklılığı arttırılarak uygun kesitlerde hazırlanıp strüktürel olarak kullanılabiliyor. Kekler straforlardan daha iyi birer yalıtım malzemesi. Kışın yalıtım olarak kullanılan kekler yazın ikindi çayının yanına çok iyi gidiyor. Sosyologlar evin yenilmesinin yaşadığımız mekâna getirdiği bu yeniliğin toplumsal alanda yaratacağı karmaşa üzerinde tartışırken; din adamları evin yenmesinin caiz olmadığı, yiyeceklerden ev yapılmasının nimete saygısızlık olduğu hatta gerekirse başımıza taş yağacağı konusunda hemfikirler.

Bu evlerin en büyük dezavantajı evinize döndüğünüzde kapı kolunun yendiği, duvarların dişlendiği, camların dillendiği gibi kötü sürprizlerle karşılaşmanız. Böyle evlerin yıkılmasını çocuklar sabırsızlıkla bekliyor. “Home, sweet home” sözünün mecazi anlamını yitirmeye başladığı şu günlerde artık yaşadığımız mekanlar daha tatlı geliyor bize.

Bu yapılarda karbonhidrat ağırlıklı malzeme kullanılıyor. “Daha konstrüktif bir malzeme olamazdı!” sloganıyla piyasaya sürülen Şükriye Teyzenin Havuçlu Keki™ bu tür evlerde sık kullanılan bir yapı malzemesi. Malzemelerin fiyatını; dayanıklılığının yanı sıra besin değerinin yüksek ya da düşük oluşu etkiliyor.

Bu tür tasarımlar ilk defa geçtiğimiz yıllarda meydana gelen, şişman bir grup mimar tarafından düzenlenen “Yekonstrüktivist Mimarlık Sergisi” ile gündeme geldi. Gruptan bir mimar yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hepimiz de pasta yapmayı ve mimarlığı çok seviyorduk. Bir gün bir partide içimizden biri; mekânı neden yemeyelim ki?  dedi -kim dedi hatırlamıyorum ben de olabilirim çünkü çok içmiştik. İşte bu sözler bizi ateşleyen ilk kıvılcım oldu” Sergide kullanılan maketlerin fotoğraflarını çekmek istediğimizde ise; çok geç kaldığımızı, dayanamayıp maketleri yediklerini söylediler.

, 20 Aralık
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi