.

Facebook 400 milyon kullanıcıya ulaşmış. TV’den öğrendim. Aifilifilintalar.com internet sitesine yazıyorum.

Dünyadaki her 15 kişiden birinin Facebook hesabı var kaba bir hesapla. Evet, istihbarat için iyi bir kaynak. İnsanlar Facebook’ta sadece ad soyadlarıya değil, ilişkileriyle, ilişkilerine dair mahrem detaylarlala da kayıtlı.

Bizim stargazete.com’da son 6 ayın en çok tıklanan haberi de Facebook’la ilgili “kritik” bir meseleyi ele alıyor: Ölenlerin Facebbok hesabı ne olacak? Son baktığımda tıklanma sayısı 100 bine dayanmıştı.

Facebook ölenlerin kişisel bilgilerini kaldıracakmış ama duvarlarına yazı bırakılabilecekmiş. Merhumun sayfası ‘anısına’ sayfası olarak devam edecekmiş.

Benim de bir basit önerim var. Facebook’a bir mezarlık subdomaini (graveyard.facebook.com gibi) açılsın. Mezar, mezar taşı, cenaze merasimi, çiçek çelenk, taziye mesajı uygulamaları geliştirilsin.

Facebook gibi bir de “deathbook” olabilir yazacaktım ki google’a bir sorayım dedim, iyi ki de öyle yapmışım. Deathbook fikri çoktan ele alınmış. Deathbook.com şimdilik park edilmiş, .net ise uyanık bir Türkün blog sitesi şu an. Fakat ölümden sonrası için profesyonel hizmetler de başlamış internette. lastmessagesclub.co.uk sitesi, online vasiyetname işlevini üstlenmiş. Vasiyetinizle diledidiğiniz kişiye Facebook şifrenizi, gmail hesabınızı veya banka internet şubesi giriş bilgierinizi intikal ettirebiliyorsunuz. Site ayrıca insanların öldükten sonra da bazı rutinleri izlemelerine imkan veriyor. Mesela, ölseniz de, karınıza evlilk yıldönümünüzü unutmadığınızı ona “öbür dünyadan” çiçek veya mail göndererek ispatlama şansınız var.

Bütün bunlardan insanlık için derin bir anlam içeren herhangi bir sonuca varamayacağım. Hayat bu, dünya böyle.

, 9 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi