.

“Amerikan kültür emperyalizmi sona eriyor” demiştim. Bunu öylesine söylemedim. Temennimi yargıya dönüştürmedim. Bu bir hüsnükuruntu değil.
Tamam, emperyalizm kelimesini de bir kenara bırakalım. Egemenlik, hakimiyet, belirleyicilik diyelim. Artık, Amerikan kültürünün ana gemisi [devasa bir uzay gemisi düşünün] olan Hollywood’un belirleyici vasfı geriliyor. Entelektüel, duygusal, sözel, üslupsal öncülüğü sona eriyor. Küresel etkisi azalıyor. Hollywood giderek bir magazin arenası, bir nostalji düzlemi haline geliyor.
Şoke edici, heyecan fırtınası estiren, afallatan, coşturan filmler artık Kuzey Avrupa’da, Kore’den, İspanya’dan, Hong Kong’dan, Balkanlardan geliyor.
Diyeceksiniz ki, “Bu saydığın coğrafyalarda çekilmiş ödüllü filmlerin çoğu uyku getirici. Haklısınız. Festivallerde taltif edilenler, genellikle, kuşku uyandırıcı, rahatsız edici biçimde saçmasapan filmler. Batılı jürilerin göklere çıkardığı, alkışladığı yapımları genel olarak ben de sinir bozucu buluyorum.
Ben de macera, hız, aksiyon, zeka, sürpriz, espri dolu filmleri seviyorum. Zaten onlardan söz ediyorum.
Misal, 2004 tarihli, İspanyol işi Crimen Ferpecto. Enteresan, komik, süper bir film.
Alex de la Iglesia yönetmiş. Başrolde Gulliermo Toledo diye bir abi döktürüyor. Uzun zamandır böyle matrak bir film seyretmemiştim. Aşk, cinayet, macera, intikam… filmde her şey var. Hollywood dışı bu filmlerin afişleri acayip cool oluyor. Bakıyorsun, gelinle damat öyle durmuşlar. Güçlü bir ilk izlenim bırakmıyor. “Ne ki bu?” diyorsun. Fakat seyretmeye başladın mı, 10. dakikadan itibaren hayretten nefesin kesiliyor.
Crimen Ferpecto’yu izleyin hanımlar beyler. Eş dostla, hakkında konuşmaya değer bir hikayeniz olsun.

Crimen Ferpecto
Yön.: Alex de la Iglesia
Oyn.: Gulliermo Toledo, Monica Cervera
Yapım yılı: 2004 [İspanya]

, 23 Mayıs
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi