.

Glossolalia, olmayan bir dilde konuşma ya da şarkı söyleme anlamına gelen bir sözcük. Çeşitli dinlerin törenlerinde yeri olan bir eylem, bir nevi Tanrı’nın diliyle konuşma gibi, ya da insan dilleriyle ifade edilemeyen kavramları gönül diliyle ifade etme gibi bir şey.  Dinsel rituellerde müzikle iç içe geçmiş bir kullanımı var.

Müzikte de glossolaliayı bir vokal tekniği olarak kullanan müzisyenler var. Dead Can Dance (özellikle Lisa Gerrard’ın söylediği şarkılar), manyak Japon ikili Ruins örnek olarak sayılabilir. Fransız prog-rock grubu Magma da akla gelebilir ama o conlang denen başka bir kategoriye giriyor, ona daha sonra geleceğiz.

Ülkemizden aklıma gelen örnekler, Mazhar-Fuat-Özkan’dan Sude ve İk Ben (aynı zamanda Özkan Uğur’un Arog için yaptığı müzikler), Eskişehirli prog-rock grubu Gevende… Eminim daha pek çok örneği vardır.

Karşınızda Nusret Fatih Ali Han imzalı coşturucu bir glossolalia örneği, Asian Dub Foundation tarafından seslendiriliyor, Community Music albümünden “Taa Deem“… Bu şarkıdaki bas gitarı ben çalıyorum diye kandırmıştım bir arkadaşı bir zaman.

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

, 11 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi