.

Korsanlar saldırıya hazırlanırken…

Gazze’de “Nuh’un gemileri” diye anılan özgürlük filosu artık dünyanın en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

İsrailli yetkililer ‘Gemilere müdahale edeceğiz, eylemcileri kollarından tutup memleketlerine göndereceğiz, propaganda maksadıyla geldiklerini tespit ettiğimiz kişileri ise tutuklayacağız’ deyip duruyorlar; fakat, cemaatle namaz ve niyazlarda, tadına doyulmaz sohbet meclislerinde, ilahi ve marş fasıllarında tek yürek olan bu toplulukla İsrail’in işi o kadar kolay olmayacak. Müdahaleye elimizden geldiğince direneceğiz ve olur da korsanların eline düşersek birbirimizi muhakkak kollayacağız, içimizden bir tek kişiyi bile feda etmeyeceğiz inşaallah.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman (Gazze’ye atom bombası atılmasını isteyen cani var ya, işte o) “İsrail’in egemenliğini ihlale asla izin vermeyiz” derken öyle saçmalıyor ki, bazı İsrailliler bile “Bu kadar da olmaz!” diyorlar. İngilizceniz varsa Haaretz gazetesinin internet sitesine girip Lieberman’ın açıklamasıyla ilgili haberin altındaki yorumlara bir bakın: “Gazze nere, İsrail’in egemenliği nere?” diye soruyor kafası çalışan İsrailliler.

İSRAİL’İN GAZZE’YLE NE İLGİSİ VAR?
Gazze, İsrail değil. İsrail işgal bölgesi bile değil (2005 yılında Gazze’den def olup gitti İsrail ordusu. Giderken yanına “yerleşimci” diye anılan Siyonist milisleri de aldı). Gazze üzerinde İsrail’in hiçbir söz hakkı yok. Gazze’nin denizi üzerinde de söz hakkı yok. Uluslararası hukuka göre Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım engellenemez, hatta Gazze’yle ticaret bile engellenemez. Şu da var ki İsrail basını bile Gazze açıkları için “İsrail karasuları” demiyor, “İsrail’in kontrol ettiği sular” diyor. Bir yeri kontrol etmeniz, sizin o yerde meşru bir egemenliğinizin olduğu anlamına gelemez. Gelseydi, Somalili korsanlar tarafından kontrol edilen sulara onlardan izinsiz girmek de uluslararası hukukun güvencesi altındaki egemenlik hakkını ihlal anlamına gelirdi. Hülasa: İsrail’in “Gazze’ye Özgürlük Filosu”na müdahalesi RESMEN korsanlık olacaktır. Yolcuların gözaltına alınması yahut tutuklanması da RESMEN adam kaçırma olacaktır. Yani İsrail, gemilerde vatandaşları bulunan bütün devletlere (başta Türkiye Cumhuriyeti) ve elbette uluslararası hukuka meydan okumaya hazırlanıyor. Gereği yapılır inşaallah.

* * *

“Gazze’ye Özgürlük Filosu”nda son durum:
Kıbrıs açıklarındaki buluşma yerine Türkiye bandıralı gemilerden sonra ilk gelen gemi Yunan gemisi oldu. Yunanistan ve İsrail hava kuvvetlerinin ortak askeri tatbikat yaptıkları bir dönemde “Biz İsrail’le değil Filistin’le beraber ve Filistin’le dayanışma yolunda Türklerle omuz omuza yürümeye hazırız” diyen Yunanları coşkulu alkışlarla karşıladık, onlar da bize layıkıyla mukabele ettiler. Türk-Yunan yakınlaşmasına Gazze katkısı…

Yunan gemisinden sonra İsveç gemisi geldi. İngiliz gemileri bazı aksaklıklar yüzünden filoya dahil olamadılar. O gemilerdeki yolcuların bir kısmı teknelerle gelip Mavi Marmara’ya çıktı. Avrupa Birliği ülkelerinin Filistin dostu parlamenterleri de, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkardığı sorun yüzünden iki günlük gecikmeyle, Mavi Marmara yolcuları arasına katıldılar.

Bu satırları 30 Mayıs 2010 Pazar günü saat 14:00 civarında yazıyorum. Kıbrıs açıklarındaki iki günlük bekleyişimiz sona eriyor. Birazdan yola çıkacağımız ve yeni bir mani çıkmazsa yarın Gazze açıklarında olacağımız söylendi. Bu arada, İsrail donanmasının –Gazze açıklarına girmemizi beklemeyip- bizi uluslararası sularda karşılamaya hazırlandığına dair bir haber aldık. Hayırlısı olsun. Duayla, niyazla, aşkla, şevkle, ileri!

* * *

Yarın ve sonraki günlerde başımıza nelerin geleceğini bilmiyorum. Ama yeni bir dünyanın şekillenmekte olduğunu ve “Gazze’ye Özgürlük Filosu”nun bu sürece önemli bir katkı teşkil ettiğini, Cenâb-ı Hakk’ın bizi büyük bir devrimde enstrüman olarak kullandığını iliklerime kadar hissediyorum. Filistin’in meşru başbakanı İsmail Heniye’nin dediği gibi: “Gemiler Gazze limanına ulaşsa da ulaşmasa da kazandık.”

[Yeni Şafak, 1 Haziran 2010]

, 2 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi