.

Mehmet Fatih Öktülmüş, 27 yıl önce bugün, cezaevindeki devrimcilere yönelik olarak getirilen tek tip elbise uygulamasına karşı girdiği ölüm orucunun 67.gününde öldü.
Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği’nin önderiydi.
Emniyette gördüğü doksan günü aşan işkenceye karşın ifade tutanağını yakalandığında üzerinde bulunan ‘Dilaver Yanar’ sahte kimliği ile imzalamıştı.
İşkenceciler ismini bile söyletemediler. Söylemedi. Tek kelime konuşmadı. Çaylarını da içmedi. Selamlarını da almadı. Yüzleştirmeye getirilen yakınlarını da tanımadı.
Onun bu tutumu kendisinden sonra yakalanıp işkenceye çekilen aynı örgütten kişilere karşı poliste belirgin bir yılgınlığa yol açtı.
Polis “Bu da onun örgütünden. Bunlar konuşmuyor.” diyerek daha baştan işkence iştahını yitiriyordu, TİKB’lilere karşı.
İşkenceye direnme üzerine ‘inanılmaz’ bir rehber olan ‘Adressiz Sorgular’ kitabı Mehmet Fatih Öktülmüş ve arkadaşlarının bu erdemli direnişi sayesinde yazıldı.
İrade insanın kendi varlığını-olabildiğince- yönetme ve yönlendirebilme sanatı kanımca.
Öktülmüş’ün iradesi ise insan varlığının sınırlarını zorlayan bir irade.
İradesiyle kendisini taşıdığı yer, en azından benim daha önce bilmediğim, duymadığım, görmediğim, okumadığım bir yer.
İsteğin dışında aylarca sana verilen acıya ölümüne göğüs ger, herşeye karşın hiç geri adım atmadan cellatlarını çökert, kullanılamaz hale getir. Ardından insanlık dışı bir uygulamanın ortadan kaldırılması için gün be gün, an be an, acılar çekerek dirhem dirhem açlıktan ölmeye bırak kendini.
Murat Belge, Ömer Laçiner ve benzerlerinin sol, sosyalist cenahta hala kısmen de olsa muteber adam muamelesi gördüğü bu acaip ülkede Mehmet Fatih Öktülmüş adında bir devrimci de yaşadı.
Ve yirmi yedi yıl önce bugün öldü.
Toprağı bol olsun.

, 17 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi