.

3 Haziran günü farklı kesimlerden bir grup sanatçı, Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu’nda buluşarak Gazze’deki İsrail ablukasına ve Gazze’ye giden gemilere yapılan baskına karşı bir basın toplantısı düzenledi. Hakan Albayrak’ın da yer aldığı afilifilintalar.com sitesinin yazarları tarafından organize edilen sanatçı buluşması, israilsuclusun.com adlı sitedeki uluslararası imza kampanyasıyla birlikte yürütüldü.

Yekta Kopan’ın okuduğu basın bildirisinde sanatçılar İsrail’e karşı mücadele edeceklerini ilan ettiler. Tek tek görüştüğümüz sanatçılar Star Pazar’a özel açıklamalar yaptı.

Bizi biz yapan şey ideoloji değil
YEKTA KOPAN [Hikayeci, televizyoncu, seslendirmen]

Dünya görüşü ne olursa olsun, düşünen, okuyan, yazan çizen insanların biraraya gelebilmesi çok önemli. Zulme karşı birlikte seslerini yükseltebilmeleri heyecan verici. Bu toplulukta yer almak için koştum geldim. Bizi biz yapan temel şey ideoloji değil, insan oluşumuzdur. İnsan olmak çok basit, bir o kadar da zor. Giderek daha da zorlaşıyor, biz de o zorun peşinde koşuyoruz.

Ortak payda vicdan
MÜGE İPLİKÇİ [Romancı, hikayeci, araştırmacı]

Burada çok samimi bir ortam vardı. Vicdan dilinin bundan sonra temel ortak paydamız olacağını ümit ediyorum. Gazze bizi biraraya getirdi. Başka sorunlarda da aynı cesaret ve merhametle biraraya gelerek çözüme yönelebileceğimizi anladım.

Hz. Musa yaşasaydı…
VEDAT ÖZDEMİROĞLU [Mizah yazarı, şair]

Tevrat, ‘Öldürmeyeceksin’ diye başlıyor. İsrail, güne öldürerek başlıyor. Hz. Musa bugün yaşasaydı, denizi yarar ve Gazze’ye giden gemilere yol açardı. İsrail de artık zulüm nedir, barış nedir öğrenmeli. Bugün ‘Başka’yı öldüren, yarın ‘aynı’yı ölüdür, öbür gün kendini öldürür. Yarın birgün mazlum durumuna düşerse, onun da yayında oluruz. Hakan Albayrak ve benzeri vicdan sahibi adamlara İsrail’in de ihtiyacı var.

Gönüllerdeki ablukayı kırdık
MERCAN DEDE [Müzisyen]

Samimiyet ve haklılık bizi biraraya getirdi. Allah, Afili Fliintalar’dan ve diğer çağrıcılardan razı olsun. Bence, yıllar sonra, bugünü karanlığın sona erdiği, aydınlığın belirdiği gün olarak hatırlayacağız. Sadece Gazze’deki ablukayı değil, gönüllerdeki ablukayı, psikolojik ablukayı da kırdık.

Zalimler için yaşasın cehennem!
SIRRI SÜREYYA ÖNDER [Yönetmen, senarist]

5 kişi İsrail timini berhava etti. Biz burada yüzlerce kişi neler yapmayız!

Her kesimin sevdiği bir sanatçısınız…
Ben de her kesimi seviyorum. (Gülüyor.) Allah hakkımızda hayırlısını versin. Zalimler için yaşasın cehennem!

Zulme direnmek sevinç verir
METİN ÜSTÜNDAĞ [Yazar, karikatürist]

‘Ey İsrail başbakanı Netanyahu, n’ettin yahu?!’ diyorum. Gündemdeki protestoların neşesi eksikti. Ben burada o pırıltıyı, neşe de içeren heyecanı gördüm. Zulme karşı duruşta insana sevinç veren bir yön vardır. O sevinç olmadan protestonun tadı olmaz. Burada aydın kaprisi ya da hoşnutsuzluğu, gerilimi filan yoktu. Klişe laflar da edilmedi. Çok enerjik bir topluluk vardı. Bu işin büyüyeceğini düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın, neşe derken keyif çatmayı kastetmiyorum. Bizimki biraz karışık, acılı bir neşe. Çocuk dayak yer, gözlerinden yaşlar akarken ‘Acımadı ya!’ der. O çok esaslı, bize özgü bir protesto biçmidir. O çocuk güçlenir. Böğüre böğüre ağlarsa o çocuktan hiçbir şey olmaz.

İsrail bir de bizimle görüşsün!
YAŞAR KURT [Müzisyen]

Yeni şarkılar yapacağım. Bombaların düştüğü bir gün, Filistinli bir kız çocuğu ‘Şu hale bakın, eşyalar toz içinde! Oyuncaklarım mahvoldu! Nasıl temizleyeceğim ben bunu!’ diye şikayet ediyordu. Bombardımanı böyle tarif ediyordu. Bu sahne karşısında 45 dakika ağlamıştım. Bütün dünya, İsrail’e dur diyor. Artık yeni kafileler yola çıkacak ve biz de o yola koyulacağız. Filistin’de yaşanan insanlık dramını hep beraber tarihten sileceğimize yürekten inanıyorum. Gelsin bakalım İsrail, bizimle de bir görüşsün.

İsrail askerini karşınızda görseniz, ne tepki verirsiniz?
Akılda kalıcı bir tepki veririm.

Sanat, adaleti mayalar
NAZİFE ŞİŞMAN [Yazar]

Bizi buluşturan, el ile düzeltemediğini dil ile düzeltme azmidir. Sanatına, yazına acını ve duyarlılığını katma azmi. Dille ifade etmeye gücün yetmediğinde bile kalp ile buğzetme, kötüye kötü deme şuurunu asla bir an bile kaybetmeme tavrı. İşte sanatın, edebiyatın gücü bu şuura yaslanışından geliyor. Bu şuuru diri tutmak üzere geldi herkes. Yazıyı, sinemayı, müziği, şiddete ve zulme karşı vicdanları uyarıcı; iyiliği, hak ve adaleti mayalayıcı bir güç olarak görenlerle birlikte olmak önemli ve anlamlı.

Sevgi pıtırcığı değiliz
ECE TEMELKURAN [Romancı, gazeteci, hukukçu]

Protestoların kucaklayıcı bir dili olmalı. İdeolojik bagajları bir kenara bırakıp, vicdan diline adappte olunmalı. Solcular bu vicdan dilini Hrant Dink’in cenazesiyle öğrendi. Maalesef, İslami kesim de şimdi cenazeler ve acı eşliğinde öğreniyor. Filistin davası evrensel bir nitelik taşıyor. Dolayısıyla evrensel bir dil kurmak gerekiyor. Biz burada birer sevgi pıtırcığı olarak bulunmuyoruz. Bu, kronik bir direniş. Filistin davası artık hayatımızın ve sanatımızın gündeminde. İsrail’i dilimize dolayacağız. Bu, azbuz bir şey değildir.

Aramızdaki mesafe kapandı
TARIK TUFAN [Yazar, senarist]

Artık mesele çok basit. İyi ile kötü arasındaki fark belirgin. Vicdan sahibi insanların yapması gereken belli. İsrail, kötülüğü çok net temsil ediyor. Vicdan bahibi insanlar arasındaki mesafe kapandı. İşte, biraradayız. İsrail o kadar aşikar bir alçaklık sergiliyor ki, kalbinde azıcık merhamet olan insanlar kenetleniyor. İnsanların nerede durduğundan ziyade, bu vahşete nasıl tepki verdiği önemli.

Masumiyete vurulan her baltayı kıracağız
HATİCE MERYEM [Romancı, hikayeci]

Hem bir edebiyatçı, hem bir anne, hem de sıradan bir vatandaş olarak ben, yeryüzündeki masumiyete vurulan her baltayı kırmak istiyorum. Burada biz bunu yaptık. Afili Filintalar’a destek veriyorum; hem edebî, hem siyasi.

Çocuklarımıza ne diyeceğiz?
SELAHATTİN ÖZPALABIYIKLAR [Yazar, Editör]

Yazar, entelektüel ya da sanatçı olmak, bizim insanlığımıza önem vermemizle mümkündür. Buradayım çünkü ileride, kızım bana ‘İsrail’e karşı sen ne yaptın baba?’ dediğinde ona dürüstçe bir cevap verebilmek istiyorum. Bu, işin bencilce diyebileceğimiz yönü. İşin özgecil, diğerkam yönü şu: Her çocuğun bir yeş dehe büyümeye hakkı var.

Vicdanın refleksi
ZEYNEP ARKAN [Şair]

Ortam çok umut vericiydi. Bazen farklı kesimlerden kişiler biraraya gelir. Fakat burada çok rafine bir buluşma yaşandı. Bu toplantı için şehir dışından geldim. Filistin’in yanında olmak, bizim vicdanımızın bir refleksi artık.

Sözümüz bağlayıcı
GÖKHAN ÖZCAN [Hikayeci, senarist, gazeteci]

Türkiye’de bütün kesimler Gazze gemilerine yapılan saldırıya tepki gösteriyor. Bu yeni ve gelişkin bir olay. Sanatçıların topyekun tepki gösterme pratiği eksik Türkiye’de. İsrail galiba herkese ‘ne olmadığını’ gösterdi. Türkiye’de insanlar hiçbir zaman olmadığı kadar iyi anlaşıyor artık. Bereketli bir süreç başlıyor. Medeni cesaret de dahil, cesaretin her türlüsünü kazandık. Ankara’dan geldim toplantı için. Buraya varıncaya kadar bindiğim bütün taksilerde, servislerde insanlar Gazze’yi konuşuyordu. Filistin bu toplumun en büyük derdi haline geldi. Bu çok esaslı ve şık bir süreç. ‘İsrail’e sanatımızla direneceğiz’ dedik. Bu, bağlayıcı bir söz. Bu sözü; İsrail’e karşı, Gazze’nin yanında durmak ve insan olarak kendimiz için tutmak durumundayız.

Sanatsal direniş kalıcıdır
FATMA KARABIYIK BARBAROSOĞLU [Romancı, hikayeci, sosyolog]

İsrail karşıtı eylemlerde sanatçıların desteğini çok önemsiyorum. Çünkü sanatçılar inşa ettikleri eserler aracılığı ile bu desteği bütün zamanlar için geçerli kılabilir. İsrail’in kanlı baskınından sonra Dünya kamuoyunda oluşan duyarlılığı küçük hikayeler üzeriden canlı tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben dünyayı ikiye ayırıyorum. Kalbi olanlar ve olmayanlar. Kalbi olan yazarlar ve çizerler olarak bir araya geldik. Bu birliğe, inanıyorum ki dünyanın bütün ülkelerinden yazarlar ve çizerler zaman içinde katılacaktır. Yatay toplumun külfetini fazlasıyla yaşıyoruz. Fakat yatay toplumu bir nimet haline getirmek de mümkün. Elekronik ileşim ağları üzerinden kalbi olan herkesi İsrail’e karşı durmaya davet etmek bundan böyle boyunumuz borcudur.

Filistin bayrağı altında sabahladık
ERTEKİN AKPINAR [Yazar, yönetmen]

O merhamet ve bereket taşıyan gemilerden biriyle Gazze’ye gidemediğim için utanıyorum. Şahsen tanımasam da Hakan ve Sinan Albayrak gibi ruh dostlarımı seviyorum. Aşağılık saldırının olduğu sabah, Sakarya’da 3-5 dostumla meydanda gün boyu Filistin bayrağının altında oturduk. Filistin, vicdan sahiplerinin anavatanıdır. Filistinli çocuklar bizim ebedi generallerimiz, komutanlarımızdır. Bizler yazar, sanatçı filan olmanın öncesinde dostuz, yol arkadaşı, silah arkadaşıyız.

İsrail halkı da tepki göstermeli
SERHAT UYURKULAK [Akademisyen, Şair]

Burada çok derinlikli bir buluşma gerçekleşti. İsrail’de de İsrail politikalarını, silah tutmayı reddeden insanlar var. Olmert’in kızıydı sanırım, babasına ‘Katil!’ diye bağırmıştı. Onların tepkilerinin büyümesini umuyorum.

Bildiriden bir kesit
Sizin tankla, topla, tüfekle sürdürdüğünüz vahşete karşı; elimizdeki bütün sanatsal araçlarla mücadele edeceğiz. Sizi entelektüel, siyasal ve duygusal ablukaya alacağız.
Gerektiğinde Rachel Corrie gibi, buldozerlerinizin önüne dikilmekten
Jean Genet gibi, yaptığınız katliamları yüzünüze vurmaktan
Edward Said gibi, namlularını çocuklara yöneltmiş askerlerinizi taşlamaktan çekinmeyeceğiz.
Bu dava için özel mesai harcayacağız. Kendimizi ve bütün Filistinli çocukları; edebiyatla, sinemayla, müzikle… savunacağız.
Hanzala’nın yanından 1 saniye bile ayrılmayacağız.
Sizi öyle bir pataklayacağız ki, hayatınız gözlerinizin önünden Gazze Şeridi gibi geçecek. Bu hayatta işlerin cinayetle yürümediğini anlayıp pişman olacaksınız. İşte o güne dek sizinle mücadele edeceğiz.

Buluşmaya destek veren yüzlerce sanatçıdan birkaçı
Beste Bereket, Kemal Sayar, Teoman, Vildan Atasever, Yiğit Özgür, Ersin Karabulut, Aylin Aslım, Tuna Kiremitçi, Mehmet Ali Nuroğlu, Birhan Keskin, Levent kazak, Ahmet hakan Coşkun, İskender Pala, Biricik Suden, İnan Temelkuran, Selim İleri, İbrahim Tenekeci, Taylan Biraderler, İhsan Eliaçık, Derviş Zaim, Mahmut Fazıl Coşkun, Lütfü Seymen

[6 Haziran 2010, Star-Pazar]

, 13 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi