.

Anders Thomas Jensen diye bir adam var. İncelikli senaryolar yazıyor, artistik filmler çekiyor. Adem’in Elmaları [Adams æbler] diye, 2005 yapımı çok ilginç bir filme imza atmış. Gelgelelim ben 2003’te yazıp yönettiği The Green Butchers’ı daha çok beğeniyorum.
Eigil diye gençten bir kasap var. Diyelim 29 yaşında. Bir de Svend… Immm, 40’larında filan. O da kasap. Svend biraz sıkılgan, düz bir adam. Bu ikisi, Pringles cipslerinin amblemi var ya, işte ona çok benzeyen bir patronun yanında çalışıyorlar. Bay Pringels, bu ikisini, bilhassa Svend’i aşağılıyor. “Kasaya senin bakmana izin vermiyorum, çünkü domuz gibi terliyorsun!” filan diyor.
Svend, Eigil’i ortaklaşa bir kasap dükkanı açmaya ikna ediyor. Eigul’un ailesi trafik kazasında ölmüş. İkizi de komada. Eigil, beyin ölümü gerçekleşmiş olan ikizinin fişi çekilsin diye bir kağıt imzalıyor.
Kasap dükkanı açılıyor ve olaylar hiç ama hiç beklenmedik, umulmadık, akla hayale gelmeyecek şekilde gelişiyor. Kazara cinayetler ve hasbelkader yamyamlık baş gösteriyor!
The Green Butchers zeka dolu, çok komik ve tatlı bir film.
Filmi baştan sona anlatmayı çok isterim, fakat işin ruhuna aykırı. Seyir zevkinizi baltalamayayım.
İzleyin, bana teşekkür edeceksiniz.

De Grønne Slagtere
[The Green Butchers]
Yön. – Sen.: Anders Thomas Jensen
Oyn.: Nikolaj Lie Kaas, Mads Mikkelsen
Yapım: Danimarka, 2003

, 2 Temmuz
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi