.

Oskar Kokoschka
Diyalog ne işe yarar? Niye kurulur? Kurulumla ilgili sorunlar çözülebilir mi?
Bu topraklarda diyalog, iki kişiden birinin -eğer a priori olarak mevcutsa- kendi tümgüçlülüğünü konuşturduğu, mevcut değilse de diyalog sırasında gönül rızasıyla tümgüçlülüğe yükseldiği / yükseltildiği, içinde soluk alıp verilemeyen kapalı devre bir sistem olarak gerçekleşiyor.
Dinleyen, içerikten bağımsız olarak ya konuşana hayranlığı nedeniyle ya da konuşma sırası ona geldiğinde kendi tebliğini vermek için dinlemede; dinleten de sadece kendi egemenliğini yeniden üretme derdinde.
Diyalogun atmosfer özellikleri analiz edildiğinde, yaygın olan partiküller ikna ve biat. Daha az miktarda empati ve hoşgörüye de rastlanıyor. Dört partikül de bu ataerkil güç ve iktidar ‘kapalı alanının’ az önceki cümle içinde kullanılmış gaz halleri.
Bu topraklarda diyalog, iki kişi arasında sapkın bir idealleştirme ya da bastırılmış bir saldırganlık ve müthiş bir hasedin karasularında gezen bir sözcük seremonisi.
Diyalog, öncesinde eşit niteliksel özellikler taşımadığı kesin olan iki kişi arasında tamamen eşit koşullarda başlayarak gelişen ve seyri sırasında harcanan zihinsel enerjinin farklılıkları nedeniyle yeni hiyerarşiler kurulmadan sürdürülerek bir uzlaşma bir noktasına tutunulan ve buradan problem çözmenin ortak heyecanıyla uzlaşmanın bir sonraki uğrağına geçilen bir yolculuk anı olarak asla tecelli etmiyor.
Diyaloga giren kişiler hayatın içinden geçip giden ve cılızlaşarak tükenecek birer ıslık olarak görmüyorlar kendilerini. Aynı dertten mustarip değil gibiler. Herkes koroda orkestra şefi olduğu düşüncesinde. Diyaloglarda gaz birikiyor sürekli. İnsanlararasılıktaki sıkışmalar da patlamalarla son buluyor hep. Nedenlerinden biri toprak olmalı! Teruar da diyebiliriz. Teruar bir mahsulün olgunlaşmasında toprağın tarihsel ve jeolojik niteliklerinin yanı sıra havanın, güneş ışığının, rüzgarın, coğrafi konumun önemini vurgulayan bir kavram. Teruar neyse mahsul de o belki. Hele de kökler çok uzun olmayan bir zaman önce dünyanın değişik yerlerinden sökülerek getirilmiş ve rastgele çaprazlanmışlarsa.

, 2 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi