.

 

“Kolajen, hayvan ve insanlarda bulunan doğal bir maddedir. Bazı türleri kırışık azaltmada ve dudak dolgunlaştırmada kullanılır. Bovin kolajen ise ölü inek derisinden çıkarılır. Arındırılır ve sıvılaştırılır. Dudaklara ve kırışıklıklara enjekte edilir. Alloderm dolgusu, insan cesetlerinden elde edilir ve daha dolgun dudaklar elde etmek için kullanılabilir.” Francesca Gould / Bir Yaşıma Daha Girdim

 Bunlar da Doktor Potrov Nubrovynizyak’ın “Kozmetik Kozmos” adlı yayımlanmamış makalesinden alıntılar:

• “Deodorantlar doğaya zarar vermektedir. Ancak sanıldığı gibi tek sorun ozonosferde delik açılması değildir. Deodorantlarda kullanılan nano teknolojik yoğun pudranın gökyüzüne yükselerek her gün biraz daha artan sayıda dişi kırlangıcı geyşa olmak zorunda bırakmasına Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) 2011 raporunda dikkat çekilmiştir.” (2. Bölüm / Spreyler ve Korkunç Sonuçları, s. 5)

• “2009 yılında Milano merkezli bir şirket 25-35 yaş arası müşterileri için “Eşek rimeli ve eşek farı” projesini tanıttı. Gelen tepkiler üzerine kampanya daha ürünler piyasaya çıkamadan iptal edildi. Projeyi yürüten şirket, hülyalı eşek gözlerinin çekiciliğinin ürün için uygun bir reklam kampanyası olduğunu düşünmüştü fakat şu çok önemli iki bilimsel gerçeği ihmal ediyordu: 1. Eşekler prensip olarak rimel, far ve probiyotik yoğurt kullanmıyordu. 2. Eşekler anıran hayvanlardı.” (3. Bölüm / Boya Badana, s. 9) 

• “Uzak doğuda kaplan kuyruğu yağının kişiyi otobüs beklerken sakinleştirmede etkin olduğuna inanılıyor. Bu mevzu incelendiğinde kaplan kuyruklarında bulunan melotestin adlı maddenin otobüs egzozu dumanı ile birleştiğinde sinir uçlarını uyuşturduğu ortaya çıkmıştır. Melotestin tek başına endike olmadığından şimdiye kadar uyuşturucu madde klasmanına sokulmamıştır ve pomat versiyonları özellikle Singapur, Tayvan ve Hindistan’da parfümerilerde bile bulunur. Birçok uyanık kişinin bu maddeyi otobüs duraklarının yoğun olduğu alanlarda boyun ve koltukaltlarına sürerek vuslata ermeye çalıştığı gözlemlense de henüz yasal bir düzenleme yok. Emekli bir laborant olan vizyoner yatırımcı Sun Yin’in Taipei şehir merkezinde bulunan durakların ortasında “Melotestinos Cafe” adlı bir işletme açma girişimi belediye tarafından “şehir merkezinde yeterince keş olduğu” gerekçesiyle geri çevrilmiştir.” (5. Bölüm / Torbacılar, s. 14)  

• “Ölü inek derisi sadece organik dudak silikonunda kullanılmıyor. Geçtiğimiz yıl ölü montofon derisinin TV koltuğu kaplaması yapımında istenen randımanı verdiği keşfedildi. Bildiğiniz gibi bundan önce çizme, eldiven ve sümen takımları parlak görünsün diye Bağ-Kur’dan emekli montofonların derileri hayvanda öksürük ve halsizlik başlar başlamaz alınıyordu.” (6. Bölüm / Cindy Jackson Sendromu, s. 17)

• “Karıncalar düşmanlarını unutmazlar. Bu fikirden yola çıkan Malezyalı araştırmacılar politikacılar için karınca beyninden elde edilen bir krem üretmişlerdir. Bu kremi her parti kurultayından önce günde iki kere alın bölgesine masaj yaparak uygulamak gerekiyor. Fakat herkes alamıyor. Dünyada üç merkezde; New York, Londra ve Ankara’nın Balgat semtinde satılıyor. Eczacılara parti delege belgesi, ikametgâh senedi ve iki adet boş A4 fotokopisi ibraz etmek yeterli.” (7. Bölüm / Savaş ve Mola, s. 20)

• “Fillerin zıplayamadığı gerçeği henüz bir kozmetik firmasına ilham olamamıştır.” (9. Bölüm / Medikal Safari, s. 23) 

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi