.


Yaşayan en iyi senarist kim? Bana sorarsanız, Anders Thomas Jensen. 1972 doğumlu. Danimarka’nın en önemli kişisi. Düzgün görünümlü, uysal bakışlı bir deha. Kıskanmaktan başka çare bırakmıyor.
Jensen; Adam’s Apples [2005], Brothers [2004], After the Wedding [2006], The Green Butchers [2003], Flickering Lights [2000], Murk [2005] gibi filmlerin senaristi. 6 filmde yönetmenlik de yapmış. 1998’de, yazıp yönettiği Valgaften adlı kısa filmle Oscar almış. Tatlı bir filmdir. Final jeneriğinde Ankaralı Turgut’un İkile Koçum adlı eseri çalınır. Jensen, Ankaralı Turgut’u nereden tanıyor, merak etmemek imkansız.
Adamımız makinalı tüfek gibi senaryo yazıyor. Böyle giderse bizim Bülent Oran’a, Safa Önal’a yetişecek. 2011 yapımı In A Better World’ün [Hævnen] senaryosu da ona ait: Yabancı film Oscarı’ndan Zulu ödüllerine kadar, ödül namına ne varsa sildi süpürdü. Uzlaşmacı ya da ajitatif olduğundan değil, şahsi kanaatim, entelektüel ve sanatsal nitelikleriyle kayıtsız kalınamayacak bir tesir uyandırdığı için.
Hollywood, Jensen’ı The Duchess [2009] adlı filmde istihdam etti. Brothers’ın da bir Hollywood versiyonu yapıldı. Fakat eleman Danimarka’dan kopmuyor. Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Kim Bodnia, Nicolas Bro gibi oyuncularla harika filmler yapıyor.
I A Better World’e gelelim: Anton, Afrika’da bir mülteci kampında doktorluk yapmaktadır. Karısı Marianne’dan ayrılmıştır. Anton, hamile kadınların kız mı erkek mi doğuracağına dair iddiaya girip sonra da doğumu beklemeden karınlarını deşen zorba bir psikopatla karşı karşıyadır. Bu arada, Anton’un büyük oğlu Elias, okulda irikıyım acımasız bir ergenin zulmüne maruz kalmaktadır. Anton, Marianne’la barışmak, yeniden bir araya gelmek istese de o iş yaştır. Eşini kaybetmiş olan Claus ise oğlu Christian ile birlikte yaşamaktadır. Christian çok akıllı bir çocuk ve Elias’ın sınıf arkadaşı. Elias’a yapılan eziyeti bıçak gibi keser. Hatta bıçakla keser. Christian, annesinin ölümünden ötürü büyük bir keder, ondan da büyük bir öfke duymaktadır.
Derken… Memleketine dönmüş Anton bir gün çocuklarıyla parkta vakit geçirirken bu defa Danimarkalı zırcahil bir magandanın saldırısına maruz kalır. Anton kabalık, saldırganlık ve yıkıcılığın düpedüz aptallık olduğunu çocuklara ve bu arada izleyicilere anlatabilecek midir? Anton’un zekası ve iyi niyeti bu vahşi dünyada bir işe yarayacak mıdır? Claus, oğlu Christian’ı teselli edebilecek midir? Yoksa bombalar patlayacak, yumruklar konuşacak ve karınlar deşilirken iyilik namına ne varsa yerle bir mi olacaktır?
Kabul, berbat ettim. In A Better World gibi son derece berrak, zihin açıcı ve harika bir filmi anlatmayı beceremedim. Seyrettiğinizde “Anlattığından çok daha şahane, akıcı ve etkileyiciymiş” diyeceksiniz. Büyük sanat ve düşünce eserleri böyledir. Hakkında konuşmak, onlarla buluşmanın yerini asla tutmaz.
In A Better World
[Hævnen]
Yön.: Susanne Bier
Sen: Anders Thomas Jensen
Oyn.: Mikael Persbrandt, Ulrich Thomsen
Yapım: Danimarka, 2011

, 7 Aralık
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi