.

 

Altmışlar ve yetmişlerin siyasi hareketliliği içinde müziğin önemli bir yeri vardı kuşkusuz, ama hiçbir müzik akımı Almanya’da ortaya çıkan krautrock kadar devrimci olmadı desem, çok da abartmış olmam. Özgürlük anlayışını yaşamlarının merkezine yerleştiren bu insanlar, güncel politikalara yüzeysel eleştiriler getirmektense, hayalini kurdukları dünyanın hayatını yaşadılar, müziğini yaptılar. Çoğu komünler halinde birlikte yaşıyorlar, birlikte müzik yapıyorlar ve müziklerini para karşılığı satmayı reddediyorlardı. Kitle eylemlerinin ön saflarındaydılar, ama dünyanın başka yerlerindeki gibi slogan şarkılar çalarak değil, kendi ruhlarının tıngırtılarını çıkararak. Müzik tarihine geleneksel formlardan en sert kopuşlardan birini armağan ettiler.

Faust, akım içinde daha teknik ve ölçülü denebilecek bir grup, ama “It’s a Rainy Day, Sunshine Girl” şarkıları, akımın ruhunu en iyi yansıtan şarkılardan biri. Fotoğrafta Zappi Diermaier’in uzaydan gelen bir nesneymiş gibi incelediği bağlamanın sesini, 1:15’ten itibaren duyabilirsiniz. Pek bizim çaldığımız gibi çalmıyorlar ama olsun…

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

, 16 Nisan
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi