.

Bugünkü (11 Ağustos 2011) Taraf gazetesinin kültür-sanat sayfasında Murat Şevki Çoban imzasıyla ve yukarıdaki başlıkla çıkan hayli ilginç haberi ilginize sunuyorum:

Sanıyor musunuz ki büyük yazarlar kitaplarını yayımlarken hiç zorluk yaşamadılar? 15 yayıncının geri çevirdiği dünyaca ünlü yazar da var, beceriksiz olduğu için beğenilmeyen de, bu kitap satmaz denen de.

“En iyi intikam şekli başarılı bir yaşam sürmektir” sözünü Frank Sinatra’nın söylediği kabul edilir. Yazarlığa ömrünü vakfetmeyi kafasına koymuş kimse, her şeyden çok yayımcı ve editörlerden gelecek ret mektuplarına hazırlıklı olmalıdır. Fakat ünlü yazarların kariyerlerinin başlangıç evrelerinde yayınevlerinden aldıkları ret mektupları su yüzüne çıktığında, “Bu mektubu yazan adamın aklı neredeydi” demekten kendini alamaz insan. İşte ‘son gülen iyi güler’ sözünü hatırlatan ünlü yazarlar ve aldıkları ret mektuplarından bazı alıntılar:

Sylvia Plath: Dikkate almamızı gerektirecek kadar özgün bir yetenek kesinlikle bulunmuyor.

Rudyard Kipling: Sayın Kipling, çok üzgünüz, ne yazık ki İngilizceyi etkin biçimde kullanamıyorsunuz.

J.G. Ballard: Bu kitabın yazarı psikiyatrik yardım alacak noktayı çoktan geçmiştir.

Emily Dickinson: [Şiirleriniz] güzel oldukları kadar kusurlu da ve genel olarak gerçek şiirsel niteliklerden yoksunlar.

Jack Kerouac: Çılgın ve karışık yazı şekli, Beat Kuşağı’nın hararetli yolculuklarını güzel bir biçimde ifade ediyor. Peki bu yeterli mi? Bence değil.

William Golding (Sineklerin Tanrısı hakkında): İpe sapa gelmez, sıkıcı ve saçma bir öykü.

Stephen King (Carrie hakkında): Olumsuz ütopyalara değinen bilimkurgu kitaplarıyla ilgilenmiyoruz.

Ayn Rand (The Fountainhead/ Hayatın Kaynağı hakkında): Keşke böyle bir kitabın okuru olsaydı. Ama yok. Satmaz. (Atlas Shrugged/ Atlas Vazgeçti hakkında): Kitap çok uzun. Çok uzun pasajlar var. Bu kitabın satmayacağını ve dolayısıyla yayımlanamayacağını söylemekten üzüntü duyarım.

John le Carré (Soğuktan Gelen Casus hakkında): Le Carré dünyasına hoş geldiniz. Kendisi gelecek vaat etmiyor.

George Orwell (Hayvan Çiftliği hakkında): Amerika’da hayvan hikâyeleri satmıyor.

J. K. Rowling: Harry Potter ve Felsefe Taşı, düzinelerce yayımcıdan ret cevabı aldıktan sonra, bir yayınevi sahibinin sekiz yaşındaki kızınının babasına kitabı basması için yalvarması sayesinde raflardaki yerini aldı.

Ursula K. Le Guin (Karanlığın Sol Eli hakkında): Okunamaz bir metin. Ana hatlarıyla o denli kuru, durağan ve havasız ki romanın özünde belki de var olan drama veya heyecan konudışı saçmalıklar uğruna feda edilmiş.

E. E. Cummings: Cummings’in ilk eseri Büyük Koğuş, 15 yayımcı tarafından reddedildi. Cummings, kitabı kendi imkânlarıyla yayımladıktan sonraa başyapıt olarak değerlendirildi. Büyük Koğuş, romanı yayımlamayı reddeden 15 yayımcıya ithaf edildi.

Marcel Proust (Kayıp Zamanın İzinde hakkında): Sayın dostum, boynumun üstü an itibariyle felç olabilir, fakat hangi akla hizmet bir adamın uyumadan önce yatağa gidişini 30 sayfa anlatıyorsunuz, anlayamıyorum.

Edgar Allen Poe: Okurlar tek bir öykü okumayı yeğler.

Joseph Heller (Madde 22 hakkında): Bu adamın ne demeye çalıştığı hakkında en ufak bir fikrim bile yok. Belli ki yazar komik olmasını amaçlamış, hiciv yazmaya çalışmış bile olabilir. Ne var ki hiçbir entelektüel düzeyde komik olmayı başaramıyor.

William Faulkner: Yüce Tanrım! Bunu kesinlikle yayımlayamam.

Frank L. Baum (Oz Büyücüsü hakkında): Genç edebiyatından çok radikal bir uzaklaşma içinde.

William Shakespeare (Bir Yaz Gecesi Rüyası hakkında): 29 Eylül: Hayatımda gördüğüm en tatsız tuzsuz, tuhaf oyun.

D. H. Lawrence (Lady Chatterley’nin Sevgilisi hakkında): Kendi iyiliğiniz için bu kitabı yayımlamayın.

Vladimir Nabokov: Kuvvetli bir şekilde mide bulandırıcı, açık fikirli bir entelektüel için bile… Kitabın tamamı, korkunç gerçeklik ile ihtimal dahilinde olmayan düş gücünün belirsiz bir kesişme noktası niteliğinde. Sık sık sert, nevrotik bir hayal halini alıyor. Bin boyunca saklanmak üzere bir taşın altına gömülmesini tavsiye ederim.

Jorge Luis Borges: Tek kelimeyle tercüme edilemez.

, 11 Ağustos
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi