.

Abi adam gitti. İçime bi kurt düştü. İşe de kendimi veremedim adamakıllı. Dedim bi annemi arayayım bakalım, bi ağzını arayayım. Bu şerefsiz niye döndü? En son altılı ganyan bayiini batırdığından beri Kıbrıs’taydı. Orada asker arkadaşım var, bir iki gün gideyim kendime geleyim diye gittiydi, adamın evine çöktü aylarca kımıldamadı. Adamın çoluğu çocuğu var, yeter artık dön geri dedikçe tınmadı bile. Bi dul kadın bulup onun yanına yatay geçiş yapmış sonradan, keyfi yerindeymiş diyordu annem en son.
Zart diye döndü habersiz, aniden. Var bi iş!
Annemi çaldırdım. Cep çakısı mı bu kadın? Çaldırdım dediğim, telefonla aradım. Ağzını arıyorum. Bişeyler geveliyor, fakat bana anlatmaz biliyorum, direk de soramıyorum.
Kapattım. İçim rahat etmedi. Dedim bi de Şahap Dayımı arayayım. Onu da aramayalı epey oldu, bir sürü laf işiticez şimdi, ama olsun. Çaldırdım.
Ona da uğramış. Ben aramadan az önce çıkmış.
Önce bana geliyor, sonra anneme uğruyor sonra da Şahap dayıma, hepsi de bi gün içinde.
Aylardır ortada olmayan adam aileyi sıradan geçiriyor. Hepsi de bi gün içinde. Küçük dayıma gitmez. Gerek duymaz. Küçük dayım, Şahap dayımın sözünden mi çıkmış hiç? Böyle belimden yukarı bir ürperme geldi. Sattıracak! Yeri sattıracak şerefsiz, kulis yapıyor. Ah ulan ah!
Ben buna kaç kere dedim bunu. Az bekleyelim abi, bi sabret. Yok, satalım da satalım. Abi, abicim az bekleyelim imara girince hepimiz ihya olucaz, bi sık dişini. Yok, ille de satalım. Lan zaten bi bu kaldı elimizde. Geri kalanların hepsi çar çur oldu gitti senin yüzünden.
Her iş batırışında yeniden azdı şerefsiz. Satalım da satalım. Dayımın da ağzından girmiş burnundan çıkmıştır şimdi. Annem zaten oğluna aşık, o ne derse emrine amade.
Babamla konuşmam lazım acele. Heh tam buldun adamını!
O etliye sütlüye karışmaz ki birader. Her şeye he diye diye seksen beş yaşına kadar kalınıyo demek ki lan bu dünyada. Sır budur belki. Kalsın abi, bana ters. Zaten ben halama çekmişim. Hiç affetmem. Şak diye söylerim lafımı. Sen mi söyleyeceksin?  İçgüveysinden betersin be  sen yıllardır hıyar herif. Şak diye söylermiş. Yere müşteri varmış diye bi de söylediyse annem, hepten boku yedik. Ben babamla gene de bi konuşayım ya? Yok be abi, adam etkisiz eleman diyorum sana işte. Erçin Abi’den izin isteyeyim, trafiğe kalmadan çıkayım yarım saat önce de bi bizimkilere gideyim bakayım. Aytekin geldin anında karıştırdın gene lan her şeyi.
Yav bir insan bu kadar istikrarlı bir adi olur da hala kredisini nasıl tüketmez abi?
Annem ile büyük dayım buna meftun oğlum, bilmiyo musun lan bunu yıllardır? İlk çocuk, ilk yeğen. Ulan iyi de bunun rantı kırk yıl yenmez ki be! Yedirmezsin. Bizimkiler yediriyorlar işte. Ömür biter Aytekin bitmez. Ben bi annemlere gideyim. Artık isyan mı edicem napıcaksam yapıcam, ama bu yer de giderse biterim.
Eskiden bazen bakıyodum böyle televizyonlara, araba denize uçmuş mesela, içinde iki kişi boğulmuş. Bari bi tanesi bizimki olsa diye geçiriyodum içimden Allah affetsin. Gına getirdi gına! Olmaz olsun böyle kardeş. Daha doğrusu böyle abi.

, 21 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi