.

Alan Turing’in 1937’de yayınladığı ve kendisinin “otomatik makina” adını verdiği, ama bilim dünyasının bundan böyle “Turing makinası” diye anacağı soyut makina ile ilgili çalışması, basitçe, bir bilgisayar yapılacak olursa nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Turing makinası, bir algoritmayı işleyebilen bir makinanın formal matematiksel dille ifadesini verir. Bilgisayar donanımları ve bilgisayar dilleri, eğer onlar kullanılarak bir Turing makinası inşa edilebiliyorsa, Turing makinası tarafından çözülebildiği kanıtlanan tüm problemleri de çözebilirler demektir.

Bu çalışmanın bilgisayar bilimine katkısı, belki tekerleğin icadının araba yapılmasına katkısı ile kıyaslanabilir. Bilgisayarın tek bir mucidi yoktur tabii, ama eğer tek bir isim söylenecekse bunun Alan Turing olacağı şüphesizdir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Turing, Almanların Enigma diye bilinen deniz haberleşmesi şifrelerini çözmekle görevli bir ekibe katılır. Ekip, Turing’in öncülüğünde şifreyi çözecek bir makina yapmayı başarır. Bunun sudoku çözmek gibi bir şey olmadığını anlamak için, şifrenin her gün değiştiğini ve makinadan beklenenin şifreyi her gün yeniden ve çok geç saate kalmadan çözmek olduğunu bilmek gerek. Bu çalışma Atlantik’teki üstünlüğü müttefiklere kazandırmada, Normandiya çıkarmasının yapılabilmesinde ve dolayısıyla savaşın sonucunun belirlenmesinde kilit öneme sahiptir.

1952 yılında evinde gerçekleşen bir soygun olayı sonunda eşcinsel olduğunu itiraf etmek zorunda kalır Turing. Kahraman ve gayretkeş İngiliz polisi, soygunu bir kenara bırakıp Turing’i tutuklar. Yüzyıl başında Oscar Wilde’ın mahvına sebep olan kanun hâlâ geçerlidir İngiltere’de, eşcinsellik suçtur. Turing’den hapse girmekle, tedavi olmak arasında tercih yapması istenir. Tedavi ise kadınlık hormonları vererek kimyasal olarak hadım etmek şeklindedir, cinsellik kalmayınca eşcinsellik de kalmayacaktır haliyle. (Bizim memlekette eşcinselliği tedavi etmeye niyetli hükümet erbabı bunu nasıl yapmayı düşünüyorlar acaba?)

Turing hapse girmektense hadım edilmeyi seçer. Yalnız erkekliğini değil, üniversitedeki mevkisini de kaybeder. Aynı zamanda yetenekli bir uzun mesafe koşucusudur Turing. Kadınlık hormonları memelerinin büyümesine ve atletik vücudunun deforme olmasına yol açar.

Tam 56 yıl önce bugün, 8 Haziran 1954 günü, odasında ölü bulunur. Ölüm nedeni siyanür zehirlenmesidir, yanıbaşında bir ısırık alınmış bir elma vardır.

Apple logosundaki elmanın, bu elma olduğu söylenir.

Alan Turing gelmiş geçmiş en büyük dehalardan biri olmakla kalmaz, aynı zamanda bir savaş kahramanıdır. Gözü dönmüş İngiliz yobazlığı hiçbirini tanımamıştır. Ülkesine savaş kazandırmasının karşılığını, onu aşağılayarak ve sakatlayarak verir. Ancak 2009 yılında İngiltere başbakanı Gordon Brown, Turing’e yapılan muamele için hükümet adına özür diler. (Devletlerin özür dilemesi ne kadar zor oluyor!)

Öldüğünde 42 yaşındadır Turing, zihinsel olarak gücünün ve yaratıcılığının doruğundadır. Hiç kimseyi ilgilendirmeyen, ilgilendirmemesi gereken cinsel yönelimi yüzünden, demokrasi şampiyonu İngiliz devletinin hışmına uğramıştır.

Ve onlara hak ettikleri cevabı, ona yakışan şiirsel bir intiharla verir. Kötü kalpli kraliçenin elmasını gönüllü olarak ısıran pamuk prenses olarak terk eder dünyayı.

, 8 Haziran
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi