.


Vincenzo Natali [d. 1969] enteresan ve dikkate değer bir yönetmen. 1997 yapımı Küp [Cube] adlı eseri meşhurdur. 2009 tarihli Splice de onun. Splice’i “Acaba iyi midir ki?” diye tereddüt ederek izlemeye başlamıştım. Fakat cidden sıkı film çıktı. Ondan da iyisi, 2003 yapımı Nothing [Hiç]. Andığım bütün bu filmlerin senaryosunda da Vincenzo Natali’nin imzası parlıyor.
Nothing, felsefi derinliğe sahip, şaşırtıcı ve stilize bir film.

KİŞİSEL KIYAMET GÜNÜ
Andrew ile Dave [bu ikisi aynı zamanda filmin yazarlarından, Küp’te de oynamışlardı, dahası Dave Splice’de de boy gösteriyor] yarım akıllı iki arkadaştır. 30’lu yaşlardalar. 21 yıldır beraber takılıyorlar. İki viyadükün arasında, derme çatma bir evde yaşıyorlar. Dave birgün “Andrew, ben artık kız arkadaşımla birlikte yaşayacağım, evden ayrılıyorum” diyor. Andrew buna içerliyor. Aynı gün Dave, işyerinde zimmetine para geçirmekle suçlanıyor. Tutuklanması an meselesi. Agorafobisi olan Andrew ise küçük bir izci kızı taciz ettiği şüphesiyle polise ihbar ediliyor. Dave, sevgilisi tarafından acımasızca terk ediliyor. İkili, evi satmaya karar verdikten 10 saniye sonra, belediye yetkilileri evin yıkılacağına ilişkin bir evrakla çıkageliyor!

“DOSTUM, KAİNAT YOK OLDU!”
Andrew ile Dave gırtlağa kadar belaya batmış olmanın verdiği azapla kıvranırken; polisler, dozerler, helikopterler tarafından ablukaya alındıkları anda… Duf! Kainat yok oluyor! Sadece, bizimkilerin evi kalıyor. Gerisi mafiş. Evren kayıplara karışıyor. Kozmos nanay. İki ahbap, hiçliğin merkezinde hayata tutunabilecekler mi? Yoksa rahat batacak mı? İnsanoğlunun kapitalist kültürle katmerlenen aptallığıyla malul adamlarımız, ibret alacaklar mı, verecekler mi?
Hiç’i bulma talihine ererseniz, sonuna dek seyredin derim.

Nothing
Yön.: Vincenzo Natali
Sen.: Vincenzo Natali, Andrew Miller, David Hewlett
Oyn.: Andrew Miller, David Hewlett
Yapım: Kanada, 2003

, 1 Aralık
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi