.

Muhteşem Yüzyıl isimli gıllıgışlı dizinin necip milletimizin tarih bilincinde açtığı fay hattının yarattığı artçı şoklar bir süre daha devam edeceğe benziyor. Bize yabancı dramaturjik yapısı, kostümlerin dönemi yansıtmayışı, oyunculuğu ve saraydaki kimi mizansenlerin ve konuşulan dilin gerçeklik duygusunu zedeleyişi gibi noktalarda mezkur dizi pekâlâ eleştirilebilir.

Lakin bütün bunlar bir gerçeği değiştirmiyor. Muhteşem Yüzyıl bir süredir yakın geçmişiyle iyi kötü yüzleşmeye çalışan ülke insanına bir fırsat sunuyor. Hazır tarihle yüzleşme işini girişmişken, bu dizi vesilesiyle yakın tarihin biraz daha gerisine uzanıp ideolojik önyargılarımızı bir kanara bırakarak Osmanlıda ne var yoktu diye soramaz mıyız?.

Karşımızda ne göklere çıkarılacak kadar ulvi ne de yerin dibine batırılacak kadar müptezel bir devlet sistemi var. Bir yanda havada uçan kuşları bile düşünüp onlara evler yapan ince bir duyarlılık, diğer yanda saltanatın bekâsı için kardeş katline cevaz veren bir gaddarlık; bir yanda amansız rekabeti esas alan kapitalist çalışma düzenine alternatif teşkil edebilecek ahiliğin esnaf dayanışması, diğer yanda köleliliği devam ettiren bir gerilik; bütün bunlar aynı devlet ve toplum düzeni içinde nevşuneva bulmuş.

Keza rivayete göre sabah namazını kaçırdığı için “Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan” isimli şahane ilahinin sözleri yazmış 3. Murat misali dindar padişahlara rastladığımız gibi, avlanmayı seven, içki içen, haremdeki gözdeleriyle cinsel münasebetler kuran padişahlara da rastlıyoruz. Şair, bestekâr, müzisyen ve hatta polisiye roman hayranı padişahlar olduğu gibi kardeşini öldürten padişahlar da sarayda cirit atıyor. .

Dolayısıyla karşımızda kimi yanlarıyla insanda büyük hayranlık uyandıran, ama kimi yanlarıyla da “pes artık, bu kadarı da olmaz!” dedirten bir cihan imparatorluğu var. Gerek tarihçiler gerekse sanatçılar için keşfedilmeyi bekleyen bir imparatorluk. Bu minvalde Muhteşem Yüzyıl’ın bu terra incognita’ya adım adacak cesur ve tarafsız yapımlara önayak olmasını umuyorum.

, 18 Ocak
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi