.

 

Yetmişli yıllarda bir matbaada çalışmakta olan genç Peter Murphy, bir arkadaşının daveti üzerine yeni kurulan bir gruba şarkıcı olarak katılır. Grup, adını 20. yüzyıl başlarında Almanya’da ortaya çıkan mimarlık akımı Bauhaus’tan almıştır. İlk 45’liklerini 1979 yılında kaydederler: Bela Lugosi’s Dead. Korku filmlerinin unutulmaz aktörü Bela Lugosi‘ye bir saygı duruşu niteliğinde olan şarkı, o ana kadar pek görülmemiş tuhaf efektlerle dolu hipnotik tınısı ve özellikle Peter Murphy’nin “cehennemden gelen” sesiyle büyük ilgi toplar. Bauhaus korku öğeleriyle bezeli sahne şovları ve karanlık müzikleriyle gotik punk diye etiketlenir, goth kültürünün temel taşlarından biri haline gelirler. Bauhaus olarak büyük bir ticari kariyer yapamamış olsalar da, getirdikleri müzikal ve görsel yenilikler, kendilerinden sonrakileri derinden etkiler, ilham kaynağı olarak en çok referans verilen gruplardan biri olurlar.

Bela Lugosi, Macar asıllı aktör, sessiz sinema döneminin en büyük korku yıldızlarından biridir. Macaristan’dayken aktör olarak kendini kanıtlamış olmasına rağmen, ABD’ye zorunlu göçünden sonra uzun süre başka işlerde çalışmak zorunda kalmıştır. 1931 yapımı Dracula filmindeki Kont Dracula rolüyle Hollywood yıldızlığına adım atar ve bir dizi korku filminde oynar. 1950’lere gelindiğinde Lugosi, artık zorlukla iş bulabilen, morfin bağımlılığının pençesinde yoksul bir adamdır. O sırada Edward D. Wood Jr. isimli yönetmenliğe hevesli bir gençle tanışır. Wood, sıfır bütçeli korku filmlerine dağıtım imkanı sağlayacak bir yıldız bulma telaşındadır, Lugosi’nin tek derdi ise mal almak için üç beş kuruş kazanmaktır. Böylece aralarında bir işbirliği başlar, birlikte sayısız film projeleri geliştirirler, üç tanesini bitirebilirler.

Edward D. Wood Jr., nam-ı diğer Ed Wood, Yurttaş Kane gibi bir film yapma düşünü gerçekleştiremeden öldükten bir kaç yıl sonra “tüm zamanların en kötü yönetmeni” ünvanını kazanır ve hayattayken kavuşamadığı şöhrete kavuşur. Hayatının Lugosi ile birlikte filmler yaptıkları dönemi, Tim Burton’un 1994 tarihli Ed Wood filmine konu olur, filmde Johnny Depp tarafından canlandırılır. Ed Wood, film yönetmenliğindeki eşsiz yeteneksizliğinin yanı sıra çapkınlığı ve travestiliğiyle de bilinir. Kadın kılığına girmek onun için stresten kurtulma aracı gibidir, özellikle film setindeyken kadın kılığında olmayı tercih ettiği anlatılır. En favori giysisi ise angora kazaklardır.

Angora kazaklar, Ankara tavşanının tüylerinden yapılır, adını da Ankara’nın eski adından alır.

Peter Murphy, seksenlerin ortalarında Bauhaus’tan ayrılmış, solo kariyer peşinde bir müzisyendir. Derken, Londra’da Beyhan adlı, güzel mi güzel bir Türk dansçı kızla tanışır. Evlenirler. Bir süre sonra Beyhan Murphy, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden teklif alır. Çift, devlet kapısı fırsatını değerlendirir, birlikte Ankara’ya taşınırlar.

Böylece Peter Murphy, ilk çıkışını yapmasını sağlayan şarkıya konu olan aktörün, hayatının son dönemlerinde birlikte çalıştığı travesti yönetmenin en favori giysisine adını veren Anadolu şehrine adım atmış olur.

Peter Murphy, Türkiye’den ve Türk kültüründen çok etkilenir. Müslüman olur. Beyhan Murphy, uzun yıllar sürdürdüğü ADOB başkareograflığı görevinde önemli işlere imza atarken, Peter da  müziği ve albümlerini giderek belirginleşen bir Türk ve Orta Doğu etkisiyle sürdürür. Türkiyeli sanatçılarla ortak çalışmalar yapar. Ama nasıl olduysa dünya müzik tarihinde kendine özgü bir yeri olan ve halen Ankara’da yaşamakta olan bu ilginç şahsiyet, Türk medyasının ilgisinden uzak durmayı başarır.

Öyleyse Bauhaus’tan dinleyelim: Bela Lugosi’s Dead

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

, 13 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi