.


Albert Pierrepoint [1905-1992] işinin ehli bir cellattı. Yo, kelle uçurmuyordu; infazları, asarak gerçekleştiriyordu. Hayır, maske veya deri bileklik filan takmıyordu. Mesai saatlerinde, vazifesini ifa ederken ütülü takım elbise giyiyordu. Şık bir memurdu. Mr. Pierrepoint’in babası da cellattı. Pierrepoint Ailesi nesiller boyu Birleşik Krallık’ın resmî cellatlığını yapmıştı. Albert, dibine düşmüştü. Zira baba mesleği, aile geleneği, genetik yatkınlık… hepsi biraradaydı. Albert’ın babası, işinde ustaydı. Hızlı ve kusursuz uygulamalarıyla anılıyordu. Bir defasında, mahkumu yalnızca 14 saniyede asarak rekora imza atmıştı. Tabii kimse Albert’tan babasının destansı icraatı mesabesinde bir performans beklemiyordu. Fakat adamımız ihtimamlı stiliyle, beklentileri aşan bir verimlilik sergiledi. Mahkumun boyu ve kilosu ile idamda kullanılacak düzeneğin niteliği ve bilhassa ipin uzunluğu arasındaki ilişkiyi her defasında son derece isabetli bir şekilde kuruyordu. Sezgileri olağanüstüydü. Kısa zamanda anlaşıldı ki, o bir darağacı virtüözüdür. İdamın Einstein’ı. Kendi alanındaki bütün rekorları kıracak ve İngiltere’de idam yasaklanana dek, sanatının en prestijli temsilcisi olarak hak ettiği saygıyı görecekti.
Acaba, Albert Pierrepoint, günün birinde, mesleğinin mekanik bir işlemden ibaret olmadığını kavrayacak mıydı? Yargı kararlarına duyduğu güvenle yaptığı işin, hukuki değişiklikler nedeniyle bir anda tarihe karışması, onu nasıl etkileyecekti? Hız rekortmeni memur iken ‘seri katil’ olmak, Albert’ın tertemiz kalbini incitecek miydi? Astığı insanlar, hatıralarında nasıl bir yer tutacaktı? Bunca cesetten bir tanesi bile hortlamayacak mıydı?..
Mükemmel bir biyografik film izlemek, 20. yy. İngilteresi’ndeki infaz adabı, idamlık centilmen ve leydilerin görgülü metaneti hakkında fikir edinmek için ideal bir seçenek: The Last Hangman.

Pierrepoint: The Last Hangman
Yön: Adrian Shergold
Sen.: Bob Mills, Jeff Poppe
Oyn.: Timothy Spall, Eddie Marsan
Yapım: İngiltere, 2005

, 1 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi