.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beat Kuşağı akımının öncülerinden William S. Burroughs’un “Yumuşak Makine” adlı kitabı için “Türk toplumunun ahlak anlayışına” uymadığı gerekçesiyle soruşturma açtı. Kısaca söylemek gerekirse şöyle bir şey: romanda asıl ağırlık cinselliğe yöneltilmiş olduğu için “kitabın toplumun ahlak yapısıyla bağdaşmadığı ve halkın ar ve haya duygularını incittiği, genel ahlaka aykırı olduğu müşahede edilmeli” imiş.

Raporu hazırlayanlar özellikle Burroughs’un kullandığı “argo ve amiyane tabirler”e kafayı takmış gibi görünüyorlar.

Valla, bu çok hassas bir mesele tabi. Şairlerin yazarların ettiği laflara pek de karışmamak lazım. Misal “fuck” lafını çıkarırsan, Beat Kuşağı’nı bırak koskoca Amerikan edebiyatının yarısı çöpe gidebilir. Hem de iyi yarısı.

Onur Ünlü geçen hafta “pompa” temalı bir şey yazdı. Yazıyı bir gördüm bir kaybettim. İnternet yasağı hakkındaydı. Haklı bir yazıydı. Hem de komik. Onur’un genellikle olduğu gibi.

Şimdi bu berbat bir laftır. Pompa yani. Sevmem hazzetmem. Ağzıma da yakışmaz zaten. Ben yazsam sırıtır. Ama Onur Ünlü öyle mi? Adam bildiğin şair. Onun ehliyeti var. İstediği lafı kullanır. Canının çektiğini yazar.

William Burroughs da öyle.

Bütün mesele de bu değil mi zaten? Şairin ehliyetini elinden almamak yani.

O zaman neymiş efendim? Şiirsiz bir dünya istemiyorsanız pompaya razı olacaksınız.

, 20 Mayıs
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi