.
Üstat, idman sırasında İsmail Dede Efendi’nin eserlerini terennüm ederdi.

1976 yapımı Rocky, bizim kuşağın çocuklarını çok yakından ilgilendiren bir hikaye anlatıyordu: Yoksul ve sahipsiz olabilirsin, fakat Eye of the Tiger şarkısı eşliğinde idman yaparsan zafer senindir.
Rocky evrensel bir anlatıydı. Bizdeki Keloğlan masalları ya da Köroğlu destanlarıyla paralellikler arzediyordu.
30 senemiz Rocky’yle geçti. İtalyan Aygırı bize doludizgin heyecanlar yaşattı. Sağolsun.
Gelgelelim Rocky filmlerindeki Apollon Creed, bariz bir biçimde Muhammed Ali’nin muadiliydi. [Serideki hamaset yüklü Amerikan milliyetçiliğine değinmeye bile gerek yok.] Adamımız; Muhammed Ali’ye ikizi değilse de amcaoğlu kadar benzeyen bir ağır sıklet şampiyonunu deviriyordu…
Artık işler değişti. Hong Kong yapımı Yip Man, Rocky’nin yerini alıyor. 2008 tarihli Yip Man’in ikincisi çekildi bu yıl. Yeni bölümde Yip Man, beyaz bir ağır sıklet boks şampiyonunu pataklıyor. Tamam, bu şampiyon İngiliz asıllı ve Rocky’ye kıyasla fazla şımarık. Fakat mesele o değil. Nasıl ki, ringde yenilemeyen Muhammed Ali, beyaz perdede mağlup edildiyse, Çinli Wing Chun ustası da Rocky’yi beyaz perdede zımbalıyor. Yip Man’de de hamaset yok değil. Var. Sanırım işin raconu bu.
Rocky’ye kızmıyorum. Çocukluğumuza, ilkgençliğimize tat katmıştır. Lakin devran dönüyor. Bruce Lee’nin de hocalığını yapmış hakikatli bir üstat olan Yip Man; bilge ve çok daha görkemli bir şampiyon. Doğu, Batı’dan rövanşı alıyor.
Yip Man filmleri bizim sinemalarımızda neden gösterime girmedi, bilemiyorum. Sanırım kültür endüstrisinin temelindeki [ticari zaaflara da denk düşen] dar kafalılıkla açıklanabilir bu durum.
Rocky mi, Yip Man mi? Bire on bahse girerim, Yip Man.

Yip Man 2 [Ip Man 2]
Yön.: Wilson Yip
Sen.: Edmond Wong
Oyn.: Donnie Yen, Lynn Hung
Yapım yılı: 2010

"İtalyan Aygırı'nın şahlanmasına 10 saniye..."

, 15 Mayıs
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi