.

Dahi yönetmen Lütfi Ömer Akad [2 Eylül 1916 – 19 Kasım 2011] vefat etti…
Kanun Namına, Hudutların Kanunu, Yalnızlar Rıhtımı, Kızılırmak Karakoyun, Üç Tekerlekli Bisiklet, Vesikalı Yarim gibi muhteşem filmlere imza atan bilge sinemacı dünyaya veda etti…
Lütfi Akad, sinemayı bütün sanatların toplamı, hayatın röprodüksiyonu, kaderin izdüşümü, varoluşun formülü, insanlık durumlarının şeması, maddi-manevi tecrübelerin özeti gibi görüyor ve sunuyordu.
Dünyanın en güzel aşk filmlerinden biri olan Vesikalı Yarim‘le, Karacaoğlan’ın şiirde yaptığını beyazperdede yapmış, aşkın merkezî niteliğini göstermiştir. Ayrılığın, yalnızlığın, ölümün konumlarını belirleyen duygu olarak aşkı kavramamızı sağlamıştır. Türkan Şoray, bu filmle bütün kalpleri fethetmiş, iksir gibi, sihirli güzelliğiyle, torunlarımızı bile derinden heyecanlandıracak bir aşk büyüsünün imgesi haline gelmiştir.
Akad, daha 1967’de Kızılırmak Karakoyun filminin müzikerini yaptırdığı Orhan Gencebay‘a bir istikamet, bir ufuk işaret etmiştir.
Filmlerini, edebiyatın hayata yönelik tekliflerini vurgulayan bir ortam olarak tanzim ederek Attilâ İlhan, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Vedat Türkali gibi yazarlarla çalışmıştır.
Avantür filmlerde rol alan Yılmaz Güney’i, Kızılırmak Karakoyun‘da çoban rolü vererek, özgün bir sinema kurmaya teşvik etmiştir.
Akad’ın İş Bankası Kültür Yayınları arasında çıkan Işıkla Karanlık Arasında adlı kitabı, Türk Sinemasını, dolayısıyla Türkiye’yi anlamak için okunması elzem bir eserdir.
Lütfi Akad’ı, onun filmlerini çok sevdik. Hepimizi heyecanlandırdı, gururlandırdı. Ondan razıyız, ona hayran, minnettarız.
Nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. “En İyi Yönetmen” ödülünü, meleklerden de  alsın.

, 19 Kasım
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi