.


Adamım Alex de la Iglesia afallatıcı güzellikte bir film daha çekmiş: Balada Triste de Trompeta [The Last Circus].
Yetim palyaço Javier, akrobat Natalia’ya âşıktır. Ne yazık ki Natalia, alkolik bir psikopat olduğu halde çocukları en çok güldüren palyaço Sergio’nun sevgilisidir. Sergio, sudan bahanelerle kan döker. Natalia’yı evire çevire döver. Javier ile Sergio cinai bir rekabete, çılgınca bir mücadeleye girişir. İki palyaço gitgide daha fevri, daha hırçın, daha vahşi tiplere dönüşecektir. Javier aptalı ile Sergio manyağı arasında kalan Natalia sersemi acaba hangi palyaçoyu seçecektir?
Balada Triste de Trompeta [Tpormetle Çalınan Hazin Şarkı] gürül gürül akan, şiirsel icatlarla bezeli, hayrete düşürürken kahkahaya gark eden, dokunaklı ve umulmadık anlarda insanı şoka sokan bir film.
Yanarak uçan motosikletlerin, çocuklarla oynayan aslanların, fil jokeyi palyaçoların dünyası ile doldurulmuş hayvan koleksiyonu yapan diktatörlerin, akrabalarını kurşuna dizen askerlerin ve bombalanan makam otomobillerinin dünyası birbirine epey benzemektedir. Palyaçolar da generaller de seyirciler karşısında gergindirler.
Javier, hislerinin derinliğini; köşeleri savaş, aşk ve aptallıktan oluşan şeytan üçgeninde zırdeli bir hayduda dönüşerek açığa vuracaktır. İşin içinde dev heykellere tırmanmak, toplu mezardaki milyonlarca kemik arasından babasının iskeletini ayıklamak, kış boyu bir mağarada çiğ et yemek, masum sivillere silah çekmek, dondurma kamyonuyla dehşet saçmak, tazı sürüsüne katılmak ve filmlere sızan hayaletlerden talimat almak da vardır.
Balada Triste de Trompeta [The Last Circus]
Yön.-Sen: Alex de la Iglesia
Oyn.: Carlos Areces, Antonio de la Torre, Carolina Bang
Yapım: İspanya, 2010

, 15 Eylül
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi