.

Samed Karagöz bir sigara dosyası açmış gibi duruyor. Dayanamadım, ben de yazayım dedim.

Sigara öldürür mü öldürmez mi bilmiyorum. Ama süründürdüğü kesin. Çok örneği var bunun. Beni en çok etkileyenlerden biri aşağıdakidir:

60’lı yılların sonlarına doğru Perulu Felsefe profesörü Abimael Guzmán tarafından kurulan Aydınlık Yol, sol örgütler arasında en uzun soluklu hareketlerden biridir. 70’leri gerilla savaşına hazırlanmakla geçirmiş, 80’li yıllardan itibaren silahlı mücadeleye başlamıştır. 90’lar ise bu örgüt için o kadar parlak geçmemiştir.

1992’de CIA’nin tezgahladığı bir darbeyle Peru’da iktidara gelen diktatör Fujimori, uzun zamandır takip altında tuttuğu Aydınlık Yol yöneticisini yakalamaya karar verir. Polisin ele geçirdiği bir örgüt üyesi işkence altında çözülür ve kendisini kurtarmak için Guzmán’ın sığınmış olabileceği binayı gösterir. CIA eğitimli kontrgerillalar, binayı gözetlemeye başlarlar. Temizlik işçisi kılığındaki polisler ise, evin dışında biriken çöpleri toplayıp bir bir kontrol ederler. Çöplerin incelenmesiyle elde edilen ilk ipuçları arasında, Guzmán’’ın içtiği bilinen Winston Light marka sigara paketleri vardır.

Bu ipucu üzerine, eve baskın düzenleyen polis kuvvetleri Guzmán’’ı ele geçirirler. Guzmán, üç gün süren bir mahkemeden sonra ömür boyu hapse mahkum edilir ve halen tutulduğu Lima yakınlarındaki Callao deniz üssüne gönderilir.

Aydınlık Yol Guzmán demektir. O gidince örgüt zayıflar ve bitmeye yüz tutar. Yani o kadar askeri saldırı, katliam, tutuklama, gözaltı ve işkenceye rağmen ayakta kalmayı başaran bu siyasi hareket, bir paket sigara yüzünden yerle yeksan olur, bir daha hiç eski halini bulamaz.

Kıssadan hisse.

, 22 Ekim
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi