.


Çocukluğumda bir Harold Lloyd [1893-1971] hayranıydım. Siyah-beyaz, sessiz filmlerin komik yıldızı. Charlie Chaplin ve Buster Keaton da gayet ilginçti kuşkusuz. Fakat benim adamım Harold Lloyd’du ve hep öyle kaldı.
İki ay önce, üstadın 1923 yapımı meşhur Safety Last! adlı eserini tekrar seyrettim. Başta “Hele bir bakayım, 6 yaşındayken beğendiğim film neymiş?” diye düşünüyordum. İyimserliğin lüzumu yoktu. Zira 1980’lerin polisiye dizilerini yeniden izlerken hayal kırıklığına uğramıştım. Fakat o da ne? Film süperdi. Tempo bir saniye bile düşmüyordu. Hikaye, komediyle mayalanmıştı.
Çocuklarımı çağırdım. Bakalım onlar da beğenecek miydi? Bayıldılar. Her fırsatta çocuklarla televizyondan, DVD’den film seyrederiz. Hafta sonları sinemaya gideniz. Animasyonlar, üç boyutlu filmler, ne varsa koşarız. Fakat oğullarımı hiçbir film Safety Last! kadar çok güldürmemişti. Hemen, Harold Lloyd’un 15-20 filmini buldum. Bazısı kısa, bazısı uzun metraj. Hepsi de birbirinden komik. Artık evde günaşırı Harold Lloyd seansları düzenliyoruz.
Lloyd, cidden stil sahibi bir adamdı. 205 filmde rol aldı. Bulabilirseniz, sinema tarihinin bu en büyük komedyenini izleyin. Yine bulabilirseniz, yanınıza çocukları da alın.

, 5 Kasım
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi