.

Ole Bornedal ve Anders Thomas Jensen gibi Alex de la Iglesia da dünya sinemasının yeni kuşak dehalarından. [Bizde bu üçlüye en yakın yönetmen Onur Ünlü’dür.]
Daha önce, 2004 yapımı Crimen Ferpecto adlı başyapıtından bahsetmiştim. Şimdi, 1965 doğumlu ustanın bir başka süper filmi Le Comunidad’da değineceğim.
2000 tarihli film, Türkiye’de Halkımız Avanta Peşinde adıyla gösterilmiş ve dar bir çevrede ilgi görmüştü.
La Comunidad bir komedi – gerilim filmi.
Julia [Carmen Maura] 50’sinde, emlak komisyoncusu bir ablamızdır. Kiracı adaylarına gösteridiği bir dairenin üst katındaki çöp evde, ihtiyar bir adam televizyon seyrederken ölür. Julia, sedyeyle götürülen cesedin cebinden düşen cüzdanı gizlice alır. Cüzdanda, kare bulmacaya benzeyen bir kağıt vardır. Akşam evinde Mister Muscle marka deterjan reklamını izlerken, kağıttaki karelerin aslında yer karolarını gösterdiğini fark eder. Meğerse eski bir loto talihlisi olan mevta, 300 milyon Pesetayı, yıllar boyunca karoların altında saklamıştır. Julia parayı bulur. Fakat 300 milyon Pesetayı apartmandan dışarıya çıkarmak kolay olmayacaktır…
La Comunidad, komşuluğun önemi, paranın gönül ilişkierine etkisi, aptallığın cinai görünümleri ve açgözlülüğün açığa çıkardığı kontrolsüz enerjiye dair müthiş bir film.
Bunca yıl binlerce flim izledim. Artık bir filmin 15. dakikasında, olayların nasıl gelişeceğini çok kolay kestirebiliyorum. Fakat yukarıda adını saydığım yönetmenlerin ve bu arada Alex de la Iglesia’nın filmleri söz konusu olduğunda, tahmin yürütmekten ziyade merak ve heyecanla olup biteni izliyorum.
Gülmek, şaşırmak, yay gibi gerilmek ve ibret almak için, La Comunidad’ı seçin.

La Comunidad
Yön. – Sen.: Alex de la Iglesia [Senaryoda Jorge Guerricaechevarría imzası da var.]
Oyn.: Carmen Maura, Eduardo Antuna, Maria Asquerino
Yapım: İspanya, 2000

, 1 Ağustos
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi