.

Elma kafalı kahraman Tunga geçtiğimiz günlerde yayından kaldırıldı. RTÜK tarafından gerekçe olarak fazla şiddet içerdiği öne sürüldü ama aslında bu kararda Çin Büyükelçisinin yaptığı sert açıklamanın etkili olduğu biliniyor.

Büyükelçi yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Her bölümde Tunga denilen bu çizgi film karakteri şov boyunca Çinlilerin kafalarını koparıyor. Nasıl oluyorsa Türklerden de ölen kimse yok. Bir bölümde söylediği sözleri size aynen aktarıyorum: ‘Sanki hiç bitmeyecekler gibi! Bu pis gomünisleri öldürdüğüm zaman mı fazlalardı yoksa öldürmeden önce mi?’ Bu çizgi film ulusumuzu değersiz kalabalıklar olarak gösteriyor. Ülkem adına bu yayının en kısa zamanda kaldırılmasını talep ediyorum”

Çizgi Film için Kültür Bakanlığı ödenek sağlamış

Asıl gerginliği tırmandıran konu çizgi filmin yapımı için Kültür Bakanlığının ödenek sağladığının ortaya çıkması oldu. Bunun üzerine bakanlık yetkilileri şu açıklamayı yaptılar: “Bu çizgi film için bakanlığımızdan ödeneği Orta Asya’da yaşayan Türklerin göçebe hayatını konu alan belgesel niteliğinde, eğitim amaçlı tarihsel bir çizgi film yapma gerekçesiyle almışlardı. Böyle bir çizgi film değil”

Diplomatik krize neden oldu

Dış İşleri Bakanı yaptığı basın toplantısında: “Çok geçmiş bir tarihte Çinliler ile aramız bir ara kötü olmuş olabilir. Elbette şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Maalesef bu çizgi film iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri kopma noktasına getirdi. Yayından kaldırılması kaçınılmazdı” şeklinde konuştu.

Şiddet her çizgi filmde var

Yapımcı şirket Göktürk Animasyon’un genel Müdür’ü Ton Yukuk: “Bana şiddetin bulunmadığı bir çizgi film gösterin. Kimse bu çizgi filmi izledikten sonra bir Çinliye saldırmıyor, tıpkı kafalarına örs bırakıp dinamitle birbirlerini havaya uçurmadıkları gibi. Bu olaydan şirketimiz değil asıl Türk çizgi filmciliği yara aldı. Tunga güçlü bir projeydi ve daha önümüzde çok yol vardı. Şu an çok karmaşık duygular içindeyim. İzninizle bunu şu dörtlükle ifade etmek istiyorum:

Alp Er Tunga kalkti mü?
İsız karton kaldı mu?
RTÜK öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

, 5 Ocak
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi