.

Kadıköy’ün o güzelim ara sokaklarının birinde yeni bir yayınevi tatlı bir heyecanla yayın hayatına başladı: Kolektif Kitap.

Bu ismi seçmelerinin sebebi hikmetini kendileri şöyle izah ediyor: “Bir kitap, birliktelik demektir. Yazarının hayatı, hayali, bilgisi kadar çevirmenin emeği, editörün kalemi, tasarımcının bakışı, matbaacının mürekkebi, kitapçının dokunuşuyla da hemhal olur.”
Nitekim söz konusu yayınevi yola çıkarken şu mottoyu kendine şiar edinmiş: Kolektif bilinç, kolektif hafıza, kolektif güzellik adına “Daha çok kitap!”

Peki, Kolektif Kitap’ın vitrininde neler var? Öncelikle vitrindeki kitapların niteliği konusunda bir çift laf etmek istiyorum. Yeni yayımladıkları kitapları elimize alıp şöyle bir incelediğimizde gözümüze çarpan ilk husus, kitapların özel ve şık tasarımları, içerikle
biçimin estetik bütünlüğü oluyor. Belli ki ince eleyip sık dokuyarak seçtikleri bu kitaplarla, yapılmış olanı tekrarlamak yerine yeni şeylere imza atmaya niyetliler. Bu sayede kitap yayıncılığında, kendilerine, özgün bir yer açacaklarını ve okurlardan hayli teveccüh göreceklerini umuyorum.

Vitrindekilere gelince… Öncelikle, “hayal dünyasının kapılarını açan, orada size eşlik eden ama nereye varacağınıza karışmayan çizimlerle” Resimli Başyapıtlar dizisi apayrı bir okuma zevki sunuyor. Bu diziden şimdiye değin çıkan kitaplar: Kafka’nın Dönüşüm’ü, Poe’nun Kara Kedi’si ve Gogol’un Palto’su.

Bilim, felsefe ve sanat gibi hayatın farklı alanlarından ünlü simalarla sıcak bir kahve eşliğinde sohbet etme imkânınız olsaydı onlara ne gibi sorular sorardınız? İşte bu sorudan yola çıkılarak hazırlanmış Hayali Söyleşiler dizisinin konukları arasında Freud, Picasso, Einstein ve Shakespeare var. Biyografik öğeler barındıran bu kurgu metinlerin hoşsohbet havası içinde şaşırtıcı bilgilerle karşılaşıyor insan.

İnceleme araştırma dizisinden çıkan Dünyayı Değiştiren 100 Fikir ise insanlık tarihinin evraka anlarına kapsamlı bir bakış fırlatıyor.

Kolektif Kitap’ın mutfağına girince Yeni Bakış: Büyük Düşünürlerin Gözüyle Sanat ve Popüler Bilim dizilerini görüyoruz.

Çocuk kitapları da basacak olan Kolektif Kitap’ın asıl bombası ise Dünya Edebiyatı dizisinden çıkacak olan “Grafik Kanon” olacak. Efsanevi grafik sanatçıları ve illüstratörleri dünya edebiyatının başyapıtlarıyla birleştirecek olan bu üç ciltlik eser, okuyuculara hem görsel hem de edebi bir şölen vaat ediyor.

Sözümüzü bitirirken Kolektif Kitap’ın çıktığı bu yolun uzun soluklu olmasını diliyoruz.

, 28 Ekim
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi