.

Daha önce Gemide, Laleli’de Bir Azize, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar ve Takva gibi filmleriyle tanıdığımız Yeni Sinemacılar yeni  filmleri Çoğunluk’la karşımızda.

Çoğunluk, aynı zamanda Yönetmen Seren Yüce’nin ilk filmi.  Film,   eylül ayında sona eren 68.Venedik Film Festivali’nden ‘Geleceğin Aslanı’ ödülüyle döndü.  Geçtiğimiz hafta düzenlenen Altın Portakal’dan ise En İyi Film,  En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Bartu Küçükçağlayan) ödüllerini kazandı.

Çoğunluk;  senaryosu,  rejisi ve  oyunculuklarıyla sağlam bir film.  Tüm oyuncuları çok başarılı olan bu filmde Settar Tanrıöğen için küçük bir parantez açmak gerekiyor.  Zeki Demirkubuz’un Kader’ inde canlandırdığı orta sınıf,  muhafazakar baba rolünü  bu filmde daha da derinleştirerek yorumluyor.

Kader’de  başta mülayim,  sonra bitirim Bekir’e babalık eden Tanrıöğen,  Çoğunluk’ta açıköğretime kayıtlı,  tutkusuz Mertkan’ın babası olarak karşımıza çıkıyor.  Settar Tanrıöğen’in çizdiği baba figürleri, hepimizin bir parça babası sanırım.

Çoğunluk bu hafta sinemalarda gösterime girdi.  Gösterimden kalkmadan izlemek iyi bir tercih olur.

, 18 Ekim
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi