.

“İlaç kullanan pek çok kişinin ‘Latince kâbuslar’ görmesine neden olan prospektüslerdeki dil, vatandaşların anlayacağı şekilde değiştirildi.” Radikal, 20 Eylül 2012.

Nedir, Nasıldır?

Yutraksin, hafif kafa yapıcı, ateş düşürücü ve iltihap kurutucu etkilere sahip, gazozumsu asit çeşitleri ihtiva eden, güçlü, yağsız bir ilaçtır. Kurutucu etkisinin görülebilmesi için ağrı kesici amacıyla kullanılandan daha yüksek dozda ve dilek tutularak yutulması lazımdır. Karımcalanma ve yanmayı yavaşlatır. Öbürsü ilaçlar gibi bu da kanın pıhtı pıhtı olmasını engelleyerek kanı sulandırma etkileri gösterir. Mikrop ve haşereyle mücadele edebilmekle birlikte insanı az biraz heyecanlandırır.

Yutulunca Neler Olur?

Ağızdan alındıktan sonra hızlı bir şekilde mideden geçerek 1,5 saat içinde kana karışır. Yemek sırasında alınması hapın ayarını bozmaz ancak yoğurt çorbası veya keşkülle birlikte yutulması tavsiye edilmez. Vücuttaki faaliyeti 6 saati bulur. %90’ı kanda aktif görev alırken %10’u damarlarda ziyan olur. Balık ve cevizde bulunan vitaminler sayesinde karaciğerde parçalanarak paketlenir. Paketlerin %20’si büyük abdestle, %65’i idrarla, %11’i ise sportif coşku sırasında dışarı atılır.

Ne Zaman ve Hangi Dozlarda Yutulacak?

Günde 2-3 tane, başınıza piyano düşmüşse 4 adet Yutraksin alınabilir. Mesela, 7 tane almayın, mide yıkama teknolojisi henüz arzulanan seviyede değil. Muayyen sancı başlangıcında birer tane, sonrasında 3’er-5’er, akşam trafiğinin ardından ve üst kat komşunuz gece boyunca birileriyle tartışıyorsa 2’şer-3’er alınabilir. Etkinliği ve güvenliği kanıtlanmadığı için 24 ayı doldurmamış bebeklere içirmeyin. Çocuk “başım eşek tepmiş gibi ağrıyor” diye mucizevî bir cümle kursa bile “geçer geçer” deyin. 2 yaşındaki normal bir çocuk “anne kakam geldi” bile diyemez. Kimse kimseyi aptal yerine koymasın.

Diyelim Ki Çok Fazla Yuttunuz…

Aslında çok bir şey olmaz. Ama farzedin ki 15 dakika önce zaten 4 tane aldığınızı unuttunuz, 5 tane daha içtiniz: Başınız ağrır, döner, uyuşukluk hissedersiniz ki tv yarışmasına kısa mesaj gönderecek haliniz bile kalmaz, azıcık depresyona girersiniz. Ne oldu şimdi? Başa döndünüz. Bol miktarda radyo reklamı dinleterek kusturma veya ileri vakalarda (yarım kilo yutmuşsanız) lavman yöntemiyle müdahale edilir.

Neye İyi Gelir?

Ağaçtan düşmelere, diş ağrılarına, sevda yanıklarına (günde 2’şerden 7 posta alınması), eklem şişinmelerine, göz torbası böbürlenmelerine, nadiren de olsa bağırsak gazlarına, yumruk sızılarına, kuyruk acılarına ve ayak serçe parmağının kapıya çarpması tipi ev yaralanmalarına karşı etkilidir. Mide bulantısına veya hapşırığa iyi gelmez, kim söylüyorsa yalandır.

Kimler Yutmamalıdır?

Şair tipi hassas kimseler, ergenlik çağındaki erkekler, astım, ülser ve aşırı hip-hop dinleme gibi rahatsızlıkları olanlar, giyotin cezasına çarptırılanlar, baş ağrısını mazeret göstermek isteyenler, büyük başarısızlıklara gebe olanlar Yutraksin kullanmamalıdır.

Yan Etkileri

Seyrek görülen ve hafif şiddette yan etkilere sahiptir. Kusma, bağırsak bombelenmesi, mide ekşimesi, damar damar üstüne binmesi, genizde hırıltı, uyku şapırdatması, bulanık görme, solunum dermansızlığı, agresiflik, stadyum tipi yüksek tansiyon, horlama (bir kimseyi itip kakmak anlamında) gibi geçici, bir tuhaf haller yaşanabilir. Bazı hastalardan gelen “yürüyüşüm değişti” ve “istemsiz olarak şan dersleri almaya başladım” gibi yan etki şikâyetlerinin hayal ürünü olduğu kanıtlanmıştır. 

Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi