.

1962 doğumlu romancı ve hikayeci Ali Teoman şahane bir yazarımız. Uykuda Çocuk Ölümleri, Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Karadelik Güncesi, Eşikte gibi ilginç, güçlü ve çarpıcı romanlar yazdı.
Hikaye kitapları ise şunlar: Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı, İnsansız Konağın İkonu, Pervaneler, Aşk Yaşama Çok Uçuk, Horasan Elyazması.
Ali Teoman’ın zekice, akıcı, öğretici ve ironi yüklü bir anlatımı var.
1991’de, Nurten Ay adıyla yayınladığı Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı, ona Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandırmıştı. Kitabı kendisinin yazdığını 16 sene sonra açıkladı!
Eşi dostu, Ali Teoman’ın eserlerini okumaya davet ediyorum.
Aşağıda, Ali Teoman’ın bir söyleşide dile getirdiği bazı cümleler alıntıladım…

* Yazdıklarımı fantezi olarak görmüyorum. Öyle adlandırılıyor ama. Kafka’yı fantastik olarak mı görürsünüz? Fantastik denilince aklıma Gabriel García Márquez gelir. Ben öyle yazmıyorum.
Eserlerim gerçeküstü öğeler barındırıyor denebilir. Fantastik edebiyatta işin içine masalsılık, oyun, iyimserlik gibi şeyler de giriyor. Benim yazdıklarımda onlar yok. Yani herhangi bir iyimserlik söz konusu değil.

* Okunmaya değecek her metinde bir parça ironi vardır.

* On beş yıldır mimarlık yapmıyorum. Ama mimarlık yazarlığımı etkilediği gibi hayata bakışımı da değiştirdi. Benim bugün olduğum kişi olmamı sağladı.

* İstanbul, gördüğüm kentlerin içinde en yaşanılası şehir. Bir yazar için İstanbul’da yaşamak müthiş bir şey. Başka bir yerde yaşamak istemem.

* “Ben kendim için yazıyorum” demek anlamsız. İnsan kendisi için yazmaz, kendisi için yazsaydı metinler çekmecede dururdu. Yayımlatıyorsa o zaman kendisi için yazmıyordur. Ama yıllar sonra alıp okuduğunuzda, yazdıklarınız, geçmişteki sizden kendinize yazdığınız bir mektuptur.

* Şimdi aslında ister yazıyla ister sözle tam olarak duyguları aktarmak mümkün değil.

* Eskiden iyi yazar oranı daha fazlaydı. Şimdi ise yazar oranı daha fazla.

[Musa İğrek’in yaptığı, Temmuz 2008 tarihli Zaman Kitap söyleşisinden]

, 5 Şubat
Punto:
14
16
20
24
Palet:
Yazı
Yazı
Yazı
Yazı
Sıfırla
.
Panel
Yukari Asagi